Začína cyklistický ošiaľ, Sagan je lákadlom Tour de France

Záverečná etapa 101. ročníka Tour de France
Taliansky cyklista Vincenzo Nibali (v žltom) počas záverečnej etapy 101. ročníka Tour de France, ktorá viedla z Évry do Paríža a merala 137,5 kilometra. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 3. júla (WEBNOVINY) – Cyklistický ošiaľ pod značkou Tour de France sa opäť hlási o slovo.

Stodruhý ročník najväčších, najprestížnejších a najslávnejších etapových pretekov bude od soboty 4. júla do nedele 26. júla opäť držať v napätí milióny fanúšikov pri trati a ďalšie desiatky miliónov pri televíznych obrazovkách. V štartovom poli medzi 198 cyklistami z 22 tímov bude tentoraz iba jediný slovenský cyklista – Peter Sagan.

Favoritov na celkový triumf treba hľadať najmä medzi štvoricou Alberto Contador, Chris Froome, Nairo Quintana a Vincenzo Nibali, ktorý suverénne triumfoval vlani. Bez šance určite nebude ani domáci favorit Thibaut Pinot, veď Francúzi čakajú na svojho šampióna „Starej dámy“ presne 30 rokov (vtedy triumfoval Bernard Hinault).

Tour de France bude počas 23 dní rozdelená do 21 etáp. Deväť etáp bude mať rovinatý charakter, tri etapy budú so zvlneným profilom, až sedem bude horských, päť s náročnými dojazdmi do kopca. K tomu treba prirátať jednu individuálnu a jednu tímovú časovku a tiež dva dni voľna. Cyklisti strávia v sedle bicykla 3360 kilometrov.

Stena Mur de Huy aj „kocky“ na ceste do Cambrai

Štart pretekov uvidí v sobotu holandský Utrecht, kde organizátori prichystali úvodnú časovku na 13,8 km. Tá určí prvého nositeľa žltého trička, čiže lídra pelotónu. TdF sa celkovo dvadsiaty prvýkrát začne mimo Francúzska a po šiesty raz v Holandsku, krajine cyklistike zasľúbenej. Hoci do Pyrenejí a Álp cyklisti zavítajú až v druhej polovici svojho etapového programu, ani tá prvá nebude len nudou na rovine.

Už 3. etapa z Anvers do belgického Huy (159,5 km) sľubuje v záverečných 1300 m parádne vrchárske predstavenie na cyklistickej stene Mur de Huy, známej z prestížnej jarnej klasiky Valónsky šíp. Štvrtá etapa zo Seraingu do Cambrai s 223,5 km, vôbec najdlhšia v celom itinerári pretekov, zasa skrýva v sebe sedem sektorov tzv. pavé, čiže dlažobných kociek s celkovou dĺžkou 13,3 km. V daždi či silnom vetre môže byť táto časť mimoriadne náročná aj pre najväčších favoritov.

Obrazom: Peter Sagan bude mať na Tour de France nový bicykel

Horské chuťovky Plateau de Beille či 2x Col de la Croix du Fer

Do Pyrenejí cyklisti zavítajú po prvom dni voľna 14. júla etapou s dojazdom na La Pierre Saint Martin vo výške 1610 m po 15,3 km dlhom stúpaní špeciálnej kategórie. Zatiaľ čo kopec La Pierre Saint Martin zaradili organizátori do programu TdF prvýkrát, o dva dni neskôr ich čaká starý známy pyrenejský velikán – Plateau de Beille, kde bude cieľ vo výške 1780 m po 15,8 km do kopca.

Toto stúpanie je stvorené pre horolezcov na bicykloch. Nebohý Laurent Fignon svojho času povedal, že menej pripravení ho v tretí deň v kopcoch ani nemusia dokončiť,“ uviedol vo svojej prognóze riaditeľ pretekov Christian Prudhomme.

Získa Peter Sagan štvrtý zelený dres na Tour de France?

Záverečný týždeň v Alpách bude plný vrchárskych výziev, kde už pôjde o celkové víťazstvo v 102. edícii Tour. Sedemnásta etapa bude končiť „dvojkovým“ stúpaním na Pra Loup (1620 m), ale ešte predtým sa cyklisti prehupnú cez najvyšší bod celej trasy Col d´Allos (2250 m).

Pôjde o 14 km dlhé stúpanie I. kategórie s priemerným sklonom 5,5%. „Na Col d´Allos pred 40 rokmi trpel aj slávny Eddy Merckx. Vtedajšiu kombináciu Col d´Allos – Pra Loup vyhral Bernard Thévenet, kto bude jeho nasledovníkom?“ pýta sa šéf TdF Christian Prudhomme.

V 19. etape zo Saint Jean de Maurienne do La Toussuire-Les Sybelles (138 km) budú musieť cyklisti po 22,4 km stúpaní prekonať Col de la Croix de Fer (2067 m), kde bude prémia špeciálnej kategórie. Cieľ v La Toussuire (1705 m) bude prémiou I. kategórie. O deň neskôr 25. júla čaká na pelotón finálna alpská tortúra – síce len 110,5 km, ale doslova v štýle hore-dolu.

Z pôvodného programu organizátori preventívne po zosuvoch pôdy vyradili jeden z cyklistických monumentov Col du Galibier (2645 m), ale pelotón bude opäť zdolávať Col de la Croix de Fer (ibaže z opačnej strany), kde v roku 2008 exceloval vtedy na TdF málo známy Peter Velits. V závere etapy potom príde na rad klasika klasík – 14 km dlhé kľukaté stúpanie na Alpe d´Huez (1850 m) lemované miliónom fanúšikov, kde sa s definitívnou platnosťou rozhodne o víťazovi TdF.

Contador môže získať double Giro – Tour, tvrdí Hinault

Zo štyroch veľkých favoritov púta najväčšiu pozornosť Alberto Contador, ktorý sa pokúsi po Giro d´Italia dobyť v tomto roku aj francúzske kopce. Odvážny zámer 32-ročného Španiela z tímu Tinkoff-Saxo a najmä jeho ambiciózneho nadriadeného Olega Tiňkova je známy už niekoľko mesiacov a cyklistické esá z minulosti mu držia prsty.

Je to možné. Nevidím dôvod, prečo by nemohol zvíťaziť,“ povedal Francúz Bernard Hinault, ktorý náročnú kombináciu Giro – Tour zvládol víťazne v rokoch 1982 a 1985. „Spôsob, akým triumfoval na Gire, ho oprávňuje radiť sa medzi najväčších favoritov aj na Tour. Jazdil tak trochu ako Nibali na Tour pred rokom, vyhral bez toho, aby musel prekonávať svoje vlastné limity,“ doplnil Hinault pre server The Guardian.

Pokoriteľ Gira a Tour z roku 1987, Ír Stephen Roche, si myslí, že Quintana aj Froome sú lepší ako Contador, ale zároveň tvrdí: „El Pistolero Contador sa nikdy nevzdáva a dokáže zaútočiť aj z piateho miesta, ak má len trochu šancu.“

Záverečná etapa 101. ročníka Tour de France
Foto: SITA/AP

Zo stráženia môžu vyťažiť jazdci z pozadia

Traja zo štyroch hlavných favoritov už poznajú pocit triumfu na Tour de France (mladík Quintana bol v roku 2013 druhý), aj preto môže byť ich súboj veľmi vyrovnaný. Aj v tomto však má Contador výhodu – zvíťazil v rokoch 2007 a 2009 a to ešte po dopingovej afére prišiel o titul z roku 2010. Froome triumfoval v storočnicovej Tour pred dvoma rokmi a Nibali prvýkrát vlani.

Keď sa budeme všetci štyria pozorne strážiť, vyťažiť z toho môžu jazdci z pozadia, ktorí tiež majú potenciál na celkový triumf. Je možné, že sa do žltého oblečenie napríklad Pinot, Bardet alebo Van Garderen a to potom zmení celý pohľad na preteky,“ upozorňuje líder tímu Movistar, Kolumbijčan Quintana. Veľkú podporu tímu by mal mať Froome v Sky, ale aj Nibali v Astane.

Bude to moja piata Tour de France a doteraz sa mi dvakrát podarilo skončiť na pódiu. Som šťastný z toho, aký silný tím sa okolo mňa vytvoril. Všetci vieme, že len tvrdá práca sa vypláca, a my sme pracovali naozaj tvrdo,“ cituje Nibaliho server cyclingnews.com

Sagan popri lídrovi Contadorovi

Takmer všetky relevantné cyklistické servery uvádzajú medzi menami cyklistov, kvôli ktorým sa oplatí pozerať Tour de France, aj Petra Sagana. Dvadsaťpäťročný Žilinčan sa dostal v posledných dvoch mesiacoch do výbornej formy, ktorú pred pár dňami potvrdil suverénnym ziskom double na majstrovstvách Slovenska.

Sagan má na to, aby štvrtýkrát prišiel do Paríža oblečený v zelenom drese pre najlepšieho jazdca v bodovacích pretekoch, aj na víťazstvá v jemu vyhovujúcich etapových koncovkách. Otázkou je, do akej miery sa tieto jeho možnosti budú zhodovať s celkovou taktikou tímu Tinkoff-Saxo, ktorá bude jednoznačne postavená na komplexnej podpore Alberta Contadora na ceste za celkovým triumfom. Podľa športového riaditeľa Stevena de Jongha podpora tímu by mala byť pripravená aj v prípade, že bude mať Sagan šancu na etapové víťazstvo.

Je celkom zrejmé, že na Tour ideme s cieľom dosiahnuť celkové víťazstvo. Chceme doviesť do Paríža žlté tričko, pričom sme si plne vedomí, že proti nám stoja silní protivníci. Budeme podporovať aj Petra Sagana na ceste za etapovými prvenstvami. Budeme sa o to snažiť vždy, keď sa nám naskytne príležitosť. Všetko bude závisieť od momentálnej situácie v jednotlivých etapách,“ povedal De Jongh v tlačovej správe tímu Tinkoff-Saxo.

Záverečná etapa 101. ročníka Tour de France
Foto: SITA/AP

Sagan sa veľmi teší na štart

Som dobre pripravený na Tour, kde budeme mať veľmi silný tím. Chcem prispieť k tímovému výkonu s najvyšším nasadením, už sa veľmi teším na sobotňajší štart,“ povedal Peter Sagan, ktorý na „starej dáme“ vyhral dosiaľ štyri etapy. Jeho konkurentmi v rýchlych koncovkách by mali byť najmä Mark Cavendish, André Greipel, John Degenkolb, Alexander Kristoff či Michael Matthews.

Stodruhý ročník Tour de France vyvrcholí v nedeľu 26. júla tradičným dojazdom na Elyzejských poliach v Paríži v etape, ktorá bude merať 109,5 km. Na najznámejšom bulvári na svete sa objavia cyklisti v rámci TdF jubilejný štyridsiatykrát, preto sa dá predpokladať množstvo sprievodných podujatí lemujúcich vyvrcholenie pretekov.

Program 102. ročníka Tour de France:

Sobota 4. júla: 1. etapa Utrecht – Utrecht, časovka na 13,8 km)

Nedeľa 5. júla: 2. etapa: Utrecht – Zélande (166 km)

Pondelok 6. júla: 3. etapa: Anvers – Huy (159,5 km)

Utorok 7. júla: 4. etapa: Seraing – Cambrai (223,5 km)

Streda 8. júla: 5. etapa: Arras Communauté Urbaine – Amiens Métropole (189,5 km)

Štvrtok 9. júla: 6. etapa: Abbeville – Le Havre (191,5 km)

Piatok 10. júla: 7. etapa: Livarot – Fougéres (190,5 km)

Sobota 11. júla: 8. etapa: Rennes – Múr de Bretagne (181,5 km)

Nedeľa 12. júla: 9. etapa: Vannes – Plumelec (tímová časovka na 28 km)

Pondelok 13. júla – voľný deň

Utorok 14. júla: 10. etapa: Tarbes – La Pierre Saint Martin (167 km)

Streda 15. júla: 11. etapa: Pau – Cauterets – Vallé de Saint-Savin (188 m)

Štvrtok 16. júla: 12. etapa: Lannemezan – Plateau de Beille (195 km)

Piatok 17. júla: 13. etapa: Muret – Rodez (198,5 km)

Sobota 18. júla: 14. etapa: Rodez – Mende (178,5 km)

Nedeľa 19. júla: 15. etapa: Mende – Valence (183 km)

Pondelok 20. júla: 16. etapa: Bourg de Péage – Gap (201 km)

Utorok 21. júla – voľný deň

Streda 22. júla: 17. etapa: Digne les Bains – Pra Loup (161 km)

Štvrtok 23. júla: 18. etapa: Gap – Saint Jean de Maurienne (186,5 km)

Piatok 24. júla: 19. etapa: Saint Jean de Maurienne – La Toussuire-Les Sybelles (138 km)

Sobota 25. júla: 20. etapa: Modane Valfréjus – Alpe d´Huez (110,5 km)

Nedeľa 26. júla: 21. etapa: Sévres / Grand Paris Seine Ouest – Paríž / Champs-Elysées (109,5 km)

Výsledky 101. ročníka Tour de France:

Celková klasifikácia po 21. etape: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 89:59:06 h, 2. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale +7:37, 3. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +8:15, 4. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +9:40, 5. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +11:24, 6. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +11:26, 7. Leopold König (ČR) +14:32, 8. Haimar Zubeldia (Šp.) Trek Factory +17:57, 9. Laurens Ten Dam (Hol.) Belkin +18:11, 10. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +21:15, … 27. Peter Velits (SR) BMC Racing +1:19:38 h, 60. Peter Sagan (SR) Cannondale +2:52:52

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Peter Sagan (SR) Cannodale 431 bodov, 2. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 282, 3. Bryan Coquard (Fr.) Europcar 271

Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo 181 bodov, 2. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 168, 3. Joaquim Rodríguez (Šp.) Kaťuša 112, … 55. Peter Peter Velits (SR) BMC Racing, 56. Sagan (SR) Cannondale po 2

Súťaž do 25 rokov (biely dres): 1. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr 90:07:21 h, 2. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +3:11 min, 3. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Shimano +1:39:45, … 7. Peter Sagan (SR) Cannondale +2:44:37

Ostatných 10 víťazov (2005 – 2014):

2014 Vincenzo Nibali (Tal.) Astana

2013 Christopher Froome (V. Brit.) Sky Procycling

2012 Bradley Wiggins (V. Brit.) Sky Procycling

2011 Cadel Evans (Aus.) BMC Racing Team

2010 Andy Schleck (Lux.) Team Saxo Bank* (pôvodný víťaz Alberto Contador usvedčený z dopingu)

2009 Alberto Contador (Šp.) Astana

2008 Carlos Sastre (Šp.) Team CSC – Saxo Bank

2007 Alberto Contador (Šp.) Discovery Channel

2006 Óscar Pereiro (Šp.) Caisse D´Epargne-Illes Balears* (pôvodný víťaz Floyd Landis usvedčený z

dopingu)

2005 ….* (pôvodný víťaz Lance Armstrong usvedčený z dopingu, ročník zostal bez víťaza)

Predpokladaní lídri tímov pre celkovú klasifikáciu na 102. ročníku Tour de France:

FDJ.fr: Thibaut Pinot (Fr.)

Ag2r La Mondiale: Romain Bardet (Fr.)

Tinkoff-Saxo: Alberto Contador (Šp.)

Team Sky: Christopher Froome (V. Brit.)

Movistar: Nairo Quintana (Kol.)

Trek Factory Racing: Bauke Mollema (Hol.)

Etixx-QuickStep: Rigoberto Urán (Kol.)

Team LottoNL-Jumbo: Laurens Ten Dam (Hol.)

Team Kaťuša: Joaquím Rodríguez (Šp.)

Lampre-Merida: Rui Costa (Portug.)

Cannondale-Garmin: Ryder Hesjedal (Kan.)

Giant-Alpecin: Warren Barguil (Fr.)

Lotto Soudal: bez lídra

IAM Cycling: Mathias Frank (Švaj.)

BMC Racing Team: Tejay van Garderen (USA)

Cofidis, Solutions Credits: Dani Navarro (Šp.)

Bora-Argon 18: Dominik Nerz (Nem.)

MTN-Qhubeka: bez lídra

Bretagne-Séche Environnement: Eduardo Sepulveda (Arg.)

Orica Green-Edge: Simon Gerrans (Aus.)

Team Europcar: Pierre Rolland (Fr.)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alberto ContadorAlejandro ValverdeAlexander KristoffAndré GreipelAndy SchleckBradley WigginsCadel EvansCarlos SastreChris FroomeChristopher FroomeEddy MerckxFloyd LandisJoaquim RodríguezJohn DegenkolbLance ArmstrongLeopold KönigMark CavendishMichael MatthewsNairo QuintanaPeter SaganPeter VelitsRafal MajkaRigoberto UránRyder HesjedalThibaut PinotTom DumoulinVincenzo Nibali