Začína sa Febiofest, otvorí ho Môj pes Killer od Miry Fornay

Mira fornay
Foto: Archív Miry Fornay

BRATISLAVA 15. marca (SITA) – V piatok popoludní v Bratislave odštartuje slovenská edícia Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Febiofest. Otvorí ho snímka Môj pes Killer slovenskej režisérky Miry Fornay. Film, ktorý bude v kinodistribúcii od štvrtka 21. marca, získal na MFF v Rotterdame jednu z troch hlavných cien – Hivos Tiger Award.

MFF Febiofest predstaví kvalitu

Na MFF Febiofest ponúknu dovedna 129 dlhometrážnych, krátkometrážnych, dokumentárnych, hraných i animovaných filmov v štrnástich programových sekciách. Novou sekciou bude Súťaž krátkych filmov krajín V4. Febiofest v nej predstaví výber dvadsiatich filmov s dĺžkou do 30 minút, ktoré vznikli počas uplynulých 24 mesiacov v krajinách V4 (5 reprezentantov z každej krajiny).

Febiofest, ktorý v Bratislave potrvá do 21. marca, chce klásť veľký dôraz na predstavenie toho najkvalitnejšieho zo slovenskej a českej filmovej tvorby z rokov 2011, 2012 a 2013 a niekoľko starších titulov bude uvedených v novom kontexte. Dominantnými časťami programu budú sekcie Nový český a slovenský film a Český a slovenský dokumentárny film 2012/2013.

MFF Febiofest prinesie tiež profilové sekcie venované trom uznávaným európskym tvorcom – Michaelovi Hanekemu, Jiřímu Menzlovi a Bencemu Fliegaufovi. To najlepšie z európskej kinematografie z roku 2012 zase uvedú v sekcii Panoráma – ozveny svetových festivalov. Návštevníkov podujatia čakajú okrem projekcií filmov aj diskusie, koncerty, krst knihy či výstava, pričom kompletný program je už dostupný na webstránke febiofest.sk.

V Bratislave sa bude festival konať v kinách Lumiere, Mladosť, Artkino za zrkadlom, Filmovom klube 35 mm na VŠMU a klube A4 – nultý priestor. Časť programu sa následne presunie do Trenčína (22. – 27. marca), Banskej Bystrice (25. – 27. marca), Martina (2. – 6. apríla), Prievidze (8. – 10. apríla), Trnavy (8. – 11. apríla) a Prešova (10. – 14. apríla).

Fornay na dnešnej tlačovej besede v Bratislave poznamenala, že tento holandský festival je špecifický tým, že sa zameriava na filmy, ktoré sú inovatívne. „Keď som videla zloženie poroty, povedala som si, že je to pocta, že film uvidia,“ uviedla mladá režisérka.

Môj pes Killer vznikol v česko-slovenskej produkcii. Film zobrazuje jeden deň zo slovensko-moravského pohraničia z pohľadu osemnásťročného Mareka a jeho psa.

Jeho životom otrasie tajomstvo matky, ktorá ho opustila pred mnohými rokmi. Marek a jeho kamaráti sú totiž rasisti, ktorí nenávidia Rómov, no ukáže sa, že práve jeho dovtedy nepoznaný nevlastný brat má rómsku krv.

Zaujímavosťou filmu je, že si v ňom zahrali výlučne neherci. Mareka stvárnil študent Adam Mihál, jeho matku masérka Irena Bendová. Obaja si účasť na projekte pochvaľovali. „Spolupráca bola úžasná. Náročné bolo iba ranné vstávanie, ale inak som si nakrúcanie užívala,“ uviedla Bendová.

Mira Fornay, podľa ktorej je Môj pes Killer o hrdosti a predovšetkým o pocite hanby, okrem iného prezradila, že scenár filmu sa spolu s kastingami a hľadaním miest na nakrúcanie vyvíjal asi dva roky. „Začal, keď sme mali hotové Líštičky a šli sme do Benátok,“ spresnila.

Na záver tlačovej besedy s úsmevom dodala, že spätne obdivuje producentov, že do tohto projektu šli. „Mali sme deti, psa, aprílové počasie, nehercov, 35-milimetrový film a ešte aj minimálny rozpočet. Až teraz si možno producenti uvedomujú, do čoho šli,“ povedala absolventka pražskej FAMU.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mira Fornay