Začína Valné zhromaždenie OSN, stretnú sa vplyvní prezidenti

Barack obama
Foto: SITA

NEW YORK 24. septembra (WEBNOVINY) – V najväčšom americkom meste New York sa v utorok začína všeobecná rozprava v rámci 68. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktorá bude trvať do konca septembra.

Na programe sú vystúpenia viacerých svetových lídrov, ktorí svoju prítomnosť v sídle OSN využijú i na mnohé bilaterálne rokovania.

V utorok by s prejavom mal vystúpiť aj nový iránsky prezident Hasan Rúhaní, ktorý by sa následne mal stretnúť aj s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom a prípadne aj so svojim americkým náprotivkom Barackom Obamom.

Do New Yorku by mal zavítať aj venezuelský prezident Nicolas Maduro, ktorého krajina nemá s Washingtonom dobré diplomatické vzťahy. Práve na pôde VZ sa svojimi ohnivými prejavmi preslávil jeho predchodca vo funkcii Hugo Chávez, ktorý však v marci podľahol rakovine.

Minulý týždeň sa objavili informácie, že do amerického veľkomesta by mal zavítať aj medzinárodne stíhaný sudánsky prezident Umar al-Bašír. Toho Medzinárodný trestný súd (ICC) stíha pre vojnové zločiny, no Američania by ho nemohli zadržať, keďže na pôde OSN majú lídri imunitu. Bašír však nakoniec do USA nepríde, keďže tamojšie úrady mu odmietli udeliť víza.

V poradí už 68. zasadnutiu predsedá veľvyslanec karibskej ostrovnej krajiny Antigua a Barbuda John William Ashe. Program zasadnutí VZ OSN tradične pokrýva celé spektrum globálnych otázok týkajúcich sa zachovávania medzinárodného mieru a bezpečnosti, dodržiavania ľudských práv, sociálno-ekonomických a environmentálnych otázok a posilnenia OSN.

V rámci rozpravy by v utorok mal vystúpiť aj slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hasan RúháníHugo ChávezIvan GašparovičNicolas MaduroUmar al-Bašír