Začínajú sa prípravy na budúcoročné referendum o rodine

Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch
Záhrada Prezidentského paláca pred začiatkom TB Aliancie za rodinu na tému: odovzdanie petície so 400-tisíc podpismi za vypísanie referenda o ochrane rodiny. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

Referendum bude stáť vyše šesť miliónov

Referendové okrsky sa majú vytvoriť do 15. decembra, vyplýva to z rozhodnutia prezidenta SR z 27. novembra o vyhlásení referenda, ktoré je uverejnené v zbierke zákonov. Prezident tiež rozhodol, že Ústredná komisia pre referendum Slovenskej republiky, obvodné komisie a okrskové komisie sa vytvoria do 7. januára. Prvé zasadanie ústrednej komisie, obvodných a okrskových komisií sa uskutoční do 14. januára.

Z návrhu organizačno-technického zabezpečenia referenda tiež vyplýva, že referendum o ochrane rodiny, ktoré sa bude konať 7. februára budúceho roka, bude štát stáť zhruba 6,3 milióna eur. Pre ministerstvo vnútra je na prípravu referenda určených 5 134 993 eur a štatistický úrad má dostať na spracovanie hlasovania 1 197 275 eur. Rezort vnútra napríklad musí z prostriedkov pridelených na referendum zaistiť aj prácu referendových komisií všetkých stupňov, od ústrednej, cez obvodné až po okrskové.

Zaplatiť treba mzdy aj hlasovacie lístky

„Ide najmä o úhradu zákonom stanovených nárokov, ako sú napríklad náhrady mzdy členom referendových komisií a odmien členom a zapisovateľom okrskových referendových komisií, úhrada a distribúcia tlače hlasovacích lístkov, hlasovacích preukazov s ochrannými prvkami, metodických a informačných materiálov, na vybavenie referendových miestností, na ochranu verejného poriadku v deň konania referenda, na výdavky spojené s prevádzkou referendových miestností a na elektronické komunikačné spojenie referendových komisií (hovorné) formou úhrady nezúčtovateľného výdavku vo výške päť eur pre referendovú komisiu,“ konkretizuje MV SR v materiáli.

Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny, konať by sa malo 7. februára budúceho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie Aliancia za rodinu