Začipovať domácich miláčikov treba do konca septembra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pes, šťastie, pohoda, smiech
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Každý majiteľ čistokrvného psa bez preukazu pôvodu, kríženca, mačky či fretky je povinný dať svoje zviera do 30. septembra začipovať.

Ak tak neurobí, hrozí mu od veterinárnej správy pokuta do 300 eur. Informuje o tom na svojej internetovej stránke Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR). Aplikovať mikročip smie iba veterinárny lekár.

Údaje o identifikácii zvieraťa a jeho majiteľovi musia byť v Centrálnom registri spoločenských zvierat, kam ich zadáva veterinár, ktorý zviera označil. Mikročip obsahuje číselný kód, pod ktorým je zviera zaregistrované v registri, ako aj údaje o ňom, jeho majiteľovi a očkovaniach.

„Zviera, ktoré nebude do 30. septembra označené mikročipom, veterinár neošetrí a takého chovateľa budeme musieť nahlásiť Štátnej veterinárnej a potravinovej správe,“ uviedla veterinárna lekárka Tamara Pellerová. Zviera však nestačí dať začipovať hocikedy aj po 30. septembri. Pre každého majiteľa platí táto povinnosť, a to stihnúť to do tohto dátumu.

Centrálny register sa bude aktualizovať

Pes, leto
Foto: Shutterstock

Čistokrvné zvieratá bez preukazu pôvodu ako aj krížencov čipovať treba. Termín, dokedy majú byť psy, mačky a fretky nezameniteľne označené mikročipom, sa podľa Pellerovej nezadržateľne blíži.

V súvislosti s tým narastá počet majiteľov, ktorí si dávajú svoje zviera začipovať, ale dodala, že sa nájdu aj takí, ktorí čipovanie odmietajú. „Skôr či neskôr však budú musieť pristúpiť k splneniu svojej povinnosti,“ doplnila. Zvieratá, ktoré sa narodili pred 1. novembrom 2011, musia byť začipované do konca septembra.

Zvieratá narodené po 1. novembri 2011 musia byť označené mikročipom do ôsmich týždňov ich veku, alebo pred zmenou majiteľa či držiteľa. Závisí to od toho, čo nastane skôr. Informuje o tom stránka Centrálneho registra spoločenských zvierat www.crsz.sk. Staré zvieratá výnimku nemajú, tie musia byť takisto označené mikročipom.

V prípade, že sa zmenia údaje majiteľa zaznamenané v registri, ako je napríklad zmena adresy, mena či telefónneho čísla, existuje možnosť tieto informácie v centrálnom registri zvierat zmeniť. Rovnako sa to dá aj v prípade, že zviera zmení majiteľa. Taktiež existuje možnosť informácie v registri upraviť.

Postačí aj tetovanie

Pes
Foto: SITA/Michal Burza

Svoje čistokrvné zviera s preukazom pôvodu nemusí dať začipovať ten majiteľ, ktorého zviera má na tele čitateľné a platné tetovanie vykonané pred 3. júlom 2011. Dátum tetovania musí byť zapísaný v preukaze pôvodu a v Centrálnom registri spoločenských zvierat (CRSZ), kde je kolónka tetovanie.

V nej je zaznamenané miesto tetovania na tele, jeho číslo a dátum, informuje o tom Komora veterinárnych lekárov SR na svojej internetovej stránke. V centrálnom registri musia byť zvieratá zaregistrované aj napriek tomu, že nemajú čip, ale len platné tetovanie.

Problém však môže nastať pri cestovaní do zahraničia, v prípade ktorého platné a čitateľné tetovanie nemusí stačiť. Závisí to od vnútorných predpisov konkrétnej krajiny, či bude akceptovať označenie zvieraťa len tetovaním. To je potrebné si overiť na zastupiteľskom úrade daného štátu, do ktorého sa zviera preváža. Aby mohli zvieratá cestovať do zahraničia, potrebujú tzv. petpas. Ten im veterinár na počkanie vystaví.

Čítať údaje z mikročipov, a teda ich kontrolovať, budú čítacie zariadenia. Čítačku mikročipov majú veterinárni lekári, útulky a karanténne stanice pre zvieratá. Útulky a karanténne stanice pre zvieratá sú povinné ihneď po príchode zvieraťa zistiť jeho označenie mikročipom a kontaktovať majiteľa. V prípade, že zviera čip nemá, sú povinné ho označiť. Centrálny register spoločenských zvierat je pripojený aj na medzinárodné vyhľadávače stratených zvierat, ktoré po zadaní čísla čipu nájdeného zvieraťa prehľadávajú databázy jednotlivých štátov. Je teda možne zistiť majiteľa zvieraťa, ktoré sa stratilo v zahraničí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia