Zadržali desiatich bývalých admirálov pre ich výzvy na dodržiavanie zmluvy o plavbe cez Bospor

Turkey Admirals
Celkovo 103 dôstojníkov námorníctva vo výslužbe podpísalo vyhlásenie, v ktorom sa vyslovili za dodržiavanie medzinárodnej zmluvy regulujúcej námornú dopravu cez prielivy Bospor a Dardanely. Foto: AP Photo/Lefteris Pitarakis, File

V Turecku v pondelok zadržali desiatich bývalých admirálov po tom, ako skupina vyše 100 námorných dôstojníkov vo výslužbe zverejnila vyhlásenie, ktoré vládni predstavitelia dali do súvislosti s históriou vojenských prevratov v krajine.

Ďalších štyroch bývalých admirálov úrady vyzvali, aby sa do troch dní dostavili na vypočutie. Informovala o tom štátna tlačová agentúra Anadolu.

Regulácia námornej dopravy

Celkovo 103 dôstojníkov námorníctva vo výslužbe podpísalo vyhlásenie, v ktorom sa vyslovili za dodržiavanie medzinárodnej zmluvy regulujúcej námornú dopravu cez prielivy Bospor a Dardanely.

Predpokladá sa, že 14 z nich zverejnenie vyhlásenia zorganizovali. Vydali ho v čase diskusie o tom, či by turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mohol rozhodnúť o odstúpení krajiny od zmluvy z roku 1936 regulujúcej plavbu cez prielivy.

Diskusiu o zmluve vyvolali Erdoganove plány na vybudovanie alternatívnej vodnej cesty pri Istanbule, ktorou by sa obišiel Bospor.

Vojenské prevraty

Vyhlásenie námorných dôstojníkov vo výslužbe ostro odsúdili vládni predstavitelia, ktorí urobili paralelu s vyhláseniami sprevádzajúcimi v minulosti vojenské prevraty v Turecku.

Admirálov prešetrujú pre možné uzavretie „dohody s cieľom spáchať zločin proti bezpečnosti štátu a ústavného poriadku,“ informovala agentúra Anadolu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip Erdogan