Zadržali holuba s varovným listom pre indického premiéra

Svetová olympiáda poštových holubov
Svetová olympiáda poštových holubov Slovakia 2013, ktorá sa koná na výstavisku Agrokomplex v Nitre. Na snímke je Holub domáci (Columba livia f. domestica). Foto: SITA/Martin Havran

NAÍ DILLÍ 5. októbra (WebNoviny.sk) – Indické úrady zadržiavajú holuba, ktorý priletel z Pakistanu do Indie s listom obsahujúcim varovania adresované indickému premiérovi Naréndrovi Módímu. Informovala o tom dnes francúzska spravodajská televízia BFMTV. Holuba chytila indická hliadka pri dedine Panthakot ležiacej v štáte Pandžáb, na západe hraničiaci s rovnomennou pakistanskou provinciou. Ide o lokalitu, kde sa v januári odohral útok na základňu indickej armády, pri ktorom zahynulo sedem indických vojakov.

Vták mal k nožičke pripevnený list s odkazom v jazyku urdu, podpísaný skupinou Laškare tajjaba, ktorá sa prihlásila k zodpovednosti za teroristické útoky v Bombaji v roku 2009. List obsahuje varovanie adresované indickému premiérovi. Píše sa v ňom, že „nie sme tí istí ľudia ako v roku 1971“, čo je narážka na poslednú vojnu medzi Indiou a Pakistanom o Východný Pakistan, ktorý sa následne stal nezávislým Bangladéšom. „Teraz je každé dieťa (v Pakistane) pripravené poraziť Indiu,“ uvádza sa údajne v liste.

Kauzu s holubom berú indické úrady veľmi vážne a vyšetrujú ju ako pokus o špionáž. Holub zostane internovaný až do skončenia vyšetrovania. Niekoľko podobných incidentov sa odohralo aj v minulosti. Najnovší sa však stal v čase mimoriadneho napätia vo vzťahoch oboch krajín, ktoré sa sporia o himalájsky región Kašmír.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom