Zadržanie Rusky pre špionáž bolo podľa súdu nezákonné

Súd označil zadržanie Davydovovej za špionáž za nezákonné
Súd označil zadržanie Davydovovej pre špionáž za nezákonné. Foto: SITA/AP

MOSKVA 16. februára (WEBNOVINY) – Moskovský súd v pondelok rozhodol, že zadržanie 37-ročnej matky siedmich detí Svetlany Davydovovej pre podozrenie zo špionáže v prospech Ukrajiny a z vlastizrady bolo nezákonné.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Ako informovala rozhlasová stanica Slobodná Európa, nelegálne tak bolo aj jej väznenie od 22. januára do 3. februára, keď ju prepustili do domáceho väzenia až do začiatku procesu. Moskovský súd však nezastavil obvinenia voči Davydovovej. Jej právnici už uviedli, že za nelegálne väznenie budú od štátu požadovať kompenzácie.

Žena z mesta Vjazma telefonicky upozornila ukrajinské veľvyslanectvo v Moskve na údajné vysielanie ruského vojska do susednej krajiny. Davydovová si údajne vypočula v autobuse slová istého vojaka o odchode do Donbasu.

Obrazom: Vojnou zmietaná Ukrajina

Viedlo ju k tomu aj pozorovanie, že kasárne v blízkosti jej domu boli prázdne. Rusko sa vyskytlo v ťažkej situácii, keďže naďalej popiera, že by separatistom na východe Ukrajiny poskytovalo vojenskú podporu a vysielalo tam vojakov. Davydovová v takom prípade nemohla vyzradiť tajomstvá a spáchať tak

Ľudskoprávni aktivisti označili zadržanie Davydovovej z 21. januára za absurdný krok a petíciu na jej podporu medzičasom podpísalo takmer 50-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom