Záhada malajzijského boeingu, zmiznutie asi nebolo nehodou

Za zmiznuté malajské lietadlo sa modlí celý svet
Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines zmizlo bez stopy v sobotu 8. marca. Za jeho nájdenie sa modlí celý svet. Odkazy pribúdajú na letisku v Kuala Lumpure. Foto: SITA/AP

KUALA LUMPUR 15. marca (WEBNOVINY) – Komunikačné zariadenia lietadla, ktoré pred vyše týždňom zmizlo počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu, boli znefunkčnené zámerne a posledný signál vyslali približne 7,5 hodiny po vzlietnutí.

Malajzijský premiér Najib Razak to vyhlásil na sobotňajšej tlačovej konferencii, kde potvrdil medializované dohady, že zmiznutie stroja s 239 osobami na palube nebolo náhodnou udalosťou. Vyšetrovatelia sa teraz podľa neho snažia vypočítať, ako ďaleko mohol boeing zaletieť od okamihu posledného kontaktu.

Obrazom: Za zmiznuté malajské lietadlo sa modlí celý svet

Razak potvrdil, že radar malajzijského vojenského letectva zachytil zmenu trasy letu smerom na západ, pričom sa lietadlo z priestoru Juhočínskeho mora presunulo ponad Malajský polostrov k severnej časti Melackého prielivu. Dodal, že posledná komunikácia s družicou sa uskutočnila na jednom z dvoch možných „koridorov„.

Jeden z nich vedie zo severného Thajska smerom k hranici medzi Kazachstanom a Turkménskom, zatiaľ čo druhý spája Indonéziu s južným Indickým oceánom. Podľa predstaviteľov dopravcu Malaysia Airlines množstvo paliva postačovalo na približne osemhodinový let.

Razak v súvislosti s poslednými zisteniami ohlásil „novú fázu“ pátrania po lietadle, ktoré viac nebudú hľadať vo vodách Juhočínskeho mora. Indická pobrežná stráž medzitým informovala o rozšírení operácie v Bengálskom zálive, ktorá však takisto zatiaľ nepriniesla žiadne výsledky. Do pátrania sa momentálne zapája 14 krajín, 43 lodí a 58 lietadiel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom