Záhada zmiznutého boeingu, kabína asi vypla systémy zámerne

Malajzia lietadlo
Piloti malajského stroja vypli komunikačné systémy manuálne. Záhadu sa snažia rozpliesť americkí vyšetrovatelia. Foto: SITA/AP
NAÍ DILLÍ 14. marca (WEBNOVINY) –
Malajzia lietadlo
Foto: SITA/AP

Lietadlo malajzijskej leteckej spoločnosti prerušilo komunikačné výstupy zo svojho letu zámerne a manuálne, domnievajú sa americkí odborníci. Podľa ich údajov sa komunikačné systémy vypli oddelene – druhý 14 minút po prvom.

To by znamenalo, že sa na palube stroja Boeing 777 neodohrala žiadna katastrofická udalosť, ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa Američanov prestal jeden zo systémov fungovať 14 minút pred vypnutím transpondera a rozlúčením sa s riadiacou vežou.

Následne však boeing zmenil kurz a vydal sa zo severu na západ. Americkí vyšetrovatelia preto pracujú s teóriou, že sa odohral „manuálny zásah“. Stroj však stále vysielal signály podobné tým, aké vysielajú aj vypnuté mobilné telefóny.

Stroj tieto údaje o mieste, rýchlosti a letovej výške vysielal ešte najmenej päť hodín od zmiznutia z radarov, píše v piatok portál britského denníka Mirror.

Indické lietadlá prečesávajú ostrovy

Indické lietadlá prehľadávali v piatok stovky malých Andamanských a Nikobarských ostrovov v Bengálskom zálive patriacich Indii a snažili sa objaviť nejaké stopy po Boeingu 777, ktorý s takmer s 240 ľuďmi na palube zmizol v sobotu na trase Kuala Lumpur – Peking.

Len 37 z 572 ostrovov je obývaných, väčšina je pokrytá hustým lesom. Malajzia požiadala Indiu o pomoc pri pátraní po zmiznutom lietadle malajzijskej spoločnosti, na palube ktorého bola väčšina čínskych cestujúcich.

Pátranie po lietadle stále pokračuje, napriek vysokému nasadeniu sa však stále nepodarilo nájsť žiadne konkrétne stopy po havárii. Stroj zmizol z obrazoviek v sobotu nadránom malajzijského času, keď sa mal nachádzať nad Thajským zálivom.

Rôzne špekulácie

Po troskách pátrajú desiatky lietadiel a lodí z viacerých krajín, zatiaľ čo sa objavujú rôzne špekulácie vrátane možnosti teroristického útoku či únosu.

Boeing s 239 osobami na palube letiaci z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizol z radarov v sobotu nadránom asi hodinu po štarte, keď sa mal nachádzať nad Thajským zálivom. Osud letu číslo MH370 však ani napriek veľkej medzinárodnej pátracej operácii nie je známy.

V Ázii sa stratilo lietadlo, ľudia sa boja o najbližších

Na základe automaticky vyslaných údajov americkí experti tvrdia, že stroj mohol preletieť až 3500 kilometrov. Letecká spoločnosť Malaysia Airlines to však popiera. Nedostatok informácií a rozporuplné údaje však vedú k neistote, kde presne lietadlo hľadať. Americkí vyšetrovatelia od štvrtok tvrdia, že nezvestné lietadlo sa zrútilo do vôd Indického oceánu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom