Zahraniční Slováci sa cítia ohrození rozhodnutím Britov

Londyn britania
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Desaťtisíce Slovákov, ktorí pracujú vo Veľkej Británii, sa cítia byť ohrozené rozhodnutím britských občanov vystúpiť z Európskej únie. Upozorňuje na to Svetové združenie Slovákov v zahraničí.

„Vyzývame slovenské a európske orgány, aby využili nasledujúce dvojročné obdobie prípravy na brexit na obhajobu záujmov týchto ľudí,“ uviedol predseda združenia Vladimír Skalský. Súčasne vyzýval britské orgány, aby k tejto otázke pristupovali maximálne citlivo a s vedomím toho, že títo prevažne mladí ľudia využili právo voľného pohybu pracovnej sily a sú prospešní pre ekonomiku Veľkej Británie.

Svetové združenie Slovákov v zahraničí sa domnieva, že návrat týchto ľudí späť do vlasti by predstavoval záťaž pre Slovensko, kde by mohol byť problém vytvoriť vhodné pracovné miesta.

Svetové združenie Slovákov v zahraničí tiež vyjadrilo poľutovanie, že veľká časť kampane pred referendom bola vedená s xenofóbnou argumentáciou voči pracovníkom zo strednej a východnej Európy, osobitne voči Poliakom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom