Zahraničný výbor odmietol Globálny pakt OSN o migrácii a nesúhlasil ani s Lajčákovým názorom

Katarína Cséfalvayová
Predsedníčka Zahraničného výboru za stranu Most-Híd Katarína Cséfalvayová počas zasadnutia Zahraničného výboru Národnej rady SR k informácii o Globálnom rámci pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu a k Návrhu skupiny poslancov parlamentu na prijatie uznesenia NR SR k dokumentu OSN Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii. Bratislava, 21. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – Zahraničný výbor NR SR v stredu odporučil parlamentu, aby schválil uznesenie, v ktorom žiada vládu, aby zaujala nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu OSN o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii.

Zároveň vládu parlament požiada, aby vykonala príslušné opatrenia na stiahnutie Slovenska z procesu prijímania tohto migračného paktu. Výbor sa tak rozhodol napriek vystúpeniu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý poslancov nepresvedčil o výhodách a neškodnosti migračného paktu pre Slovensko. Parlament sa bude uznesením zaoberať na nadchádzajúcej parlamentnej schôdzi.

Minister Lajčák navrhol, aby Slovensko išlo jasne prezentovať svoje výhrady k paktu do marockého Marakéša, aby sa tak dostali do záverov konferencie.

Ani s týmto návrhom však výbor nesúhlasil a stotožnil sa s návrhom predsedu SNS Andreja Danka, ktorý chce, aby Slovensko vyjadrilo svoj nesúhlas s migračným paktom neúčasťou na marakéšskej konferencii. Lajčák je presvedčený, že neúčasť Slovenska poškodí jeho diplomatickú kredibilitu. On sám sa však zachová tak, ako rozhodne vláda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoKatarína CséfalvayováMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národovSMER-SD