Zákaz podávania rúk na súde aj obmedzené návštevy vo väzniciach, aktualizovali opatrenia proti COVID-19

LEOPOLDOV: Väznica má novú stravovaciu prevádzku
Zľava: Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková počas prehliadky novej stravovacej prevádzky, ktorú dnes odovzdali do užívania väznici v Leopoldove pre odsúdených, obvinených aj pracovníkov väznice. Leopoldov, 19. jún 2020. Foto: SITA/Pavol Machovič

Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) aktualizovalo opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19, ktoré od utorku platia pre rezort spravodlivosti, súdy aj Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Súdy podľa rezortu naďalej zabezpečujú všetky svoje činnosti, vrátane služieb pre verejnosť, a to pri dodržiavaní aktuálnych opatrení a odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

V nevyhnutnom rozsahu a pri dodržaní týchto opatrení sa uskutočňujú aj pojednávania, pričom je potrebné vykonať opatrenia proti prepĺňaniu pojednávacej miestnosti a zhromažďovaniu sa osôb pred pojednávacou miestnosťou. Informoval o tom Peter Bubla z tlačového oddelenia MS SR.

Dezinfekcia, meranie teploty a vetranie

Predsedovia súdov sú povinní vyvinúť všetko nevyhnutné úsilie pre využívanie video-konferenčných zariadení a iných prostriedkov diaľkovej komunikácie, a to predovšetkým za účelom minimalizácie eskort odsúdených v trestnom konaní, v ktorom je potrebné v maximálnej možnej miere využívať tieto zariadenia pri vykonávaní výsluchu odsúdenej osoby.

Okrem toho je potrebné na viditeľných miestach zabezpečiť oznamy, že v prípade vzniku akútneho respiračného ochorenia je osoba povinná ostať v domácej izolácii.

Viac o téme: Koronavírus

Pri vstupe do priestorov súdu musí byť zabezpečená dezinfekcia na ruky, meranie teploty a vstup je umožnený len s rúškom alebo iným vhodným prekrytím úst a nosa. Dbať sa má aj na pravidelné vetranie a dezinfekciu priestorov a dotykových plôch, platí aj zákaz podávania rúk.

Rúško, odstup a bezkontaktné návštevy

Povinnosť nosiť rúška, dodržiavať odstupy a dezinfikovať si ruky platí aj pre ZVJS, ktorý musí pri vstupe do väzenských zariadení zabezpečiť meranie teploty. Osobitné opatrenia platia v stravovacích zariadeniach a jedálňach. Väzni musia mať zabezpečené dezinfekčné prostriedky na čistenie rúk a tváre po každej návšteve a predvedení.

Návštevy väznených musia byť bezkontaktné a v obmedzenom režime. To znamená, že návšteva trvá maximálne jednu hodinu a je možné prijať maximálne tri osoby.

Pokiaľ ide o MS SR, naďalej platia všetky doterajšie povinnosti, ako napríklad nosiť rúško, dodržiavať odstup, dezinfekcia a pravidelné umývanie rúk, vetranie priestorov a pravidelná dezinfekcia dotykových plôch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže