Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange dostal ekvádorské občianstvo, nezískal však status diplomata

Julian Assange
Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange. Foto: SITA/AP

LONDÝN 11. januára (WebNoviny.sk) – Zakladateľ internetovej platformy WikiLeaks Julian Assange, ktorý sa od roku 2012 ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, získal ekvádorské občianstvo. Informovali o tom v stredu ekvádorské noviny El Universo. Podľa ich údajov je už Assange uvedený v databáze ekvádorských štátnych príslušníkov.

Britské ministerstvo zahraničia zároveň vo štvrtkovom stanovisku oznámilo, že odmietlo žiadosť Ekvádoru o udelenie statusu diplomata Assangeovi, aby mohol veľvyslanectvo opustiť. Ministerstvo Ekvádoru odkázalo, že jedinou cestou vyriešenia situácie je pre Assangea opustenie ambasády a postavenie sa pred spravodlivosť.

Štyridsaťšesťročný Austrálčan sa ukryl na ekvádorskom veľvyslanectve, aby sa vyhol vydaniu do Švédska. Tamojšie úrady ho stíhali v prípade údajného znásilnenia, ktorého sa v tejto škandinávskej krajine údajne dopustil v roku 2010. Ekvádor mu preto poskytol politický azyl. Švédsko medzičasom stíhanie odložilo, Assangeovi však stále hrozí vydanie do USA, kde ho chcú stíhať za zverejnenie tajných amerických dokumentov na stránkach WikiLeaks.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julian Assange