Zakladateľka hnutia Femen sa obesila, nechala list na rozlúčku

Taliansko, volby
Žena patriaca k hnutiu Femen, ktorá mala na hrudi napísane "Berlusconi, skončil si", vyskočila na stôl v jednej z volebných miestností v Miláne v momente, keď sa politik pokúšal odovzdať svoj hlas. 4. marca 2018. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 26. júla (WebNoviny.sk) – Príčinou úmrtia ukrajinskej aktivistky Oksany Šačko, ktorú našli v pondelok mŕtvu v jej byte na predmestí Paríža, bola samovražda. Informovali o tom francúzski vyšetrovatelia.

Našli obesenú

Správy o samovražde 31-ročnej zakladateľky hnutia Femen, ktoré sa dostalo do povedomia verejnosti najmä protestmi žien „hore bez“, potvrdila aj ďalšia zakladajúca členka hnutia Anna Hutsol. Priateľkám nebohej Ukrajinky bolo podľa nej podozrivé, že sa im už dlho neozvala, a tak v pondelok vyvalili dvere jej domu a našli ju obesenú. Šačko nechala aj list na rozlúčku, jeho obsah nie je známy.

Femen patrí spolu so zoskupením Pussy Riot k najznámejším ženským protestným hnutiam z krajín bývalého východného bloku. Šačko ho založila spolu s kamarátkami v roku 2008 v západoukrajinskom meste Chmeľnyckyj.

Francúzsky exil

Charakteristickou aktivitou hnutia sú protesty polonahých žien proti politikom a tiež proti nerovnoprávnosti medzi mužmi a ženami. K hnutiu Femen patrili aj dve aktivistky, ktoré v januári protestovali proti českému prezidentovi Milošovi Zemanovi s nápismi „Zeman je Putinova štetka“ a „Zeman je krívajúci netvor“.

Šačko, ktorá žila od roku 2013 vo francúzskom exile, opustila hnutie Femen v roku 2014, pričom ako dôvod uvádzala, že sa vzdialilo svojím pôvodným ideálom a je už málo „revolučné, agresívne a odhodlané“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Femen