Video: Základňu na Mesiaci začnú budovať už o pár rokov, simulovanú misiu viedla Slovenka

Slovenka viedla simulovanú misiu na Mars
SOSA


BRATISLAVA 29.apríla (Webnoviny.sk) – Vo februári 2019 na sopke Mauna Loa na Havaji úspešne prebehla simulovaná misia na Mesiac pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Cieľom misie bolo vykonávanie vedeckých experimentov a testovanie technológií potrebných pre budovanie základne na Mesiaci. Celej misii velila slovenská astrobiologička, Dr. Michaela Musilová.

Misia na Mesiac sa uskutočnila na výskumnej stanici vo výške 2500 metrov nad morom. Počas misie bol realizovaný aj experiment slovenských stredoškolákov, ktorí vyhrali súťaž Misia Mars.

Výsledky tejto misie budú slúžiť na prípravu budovania skutočnej základne na Mesiaci. Počas simulovanej misie bola medzinárodná posádka uzatvorená v dóme s priemerom len 11 metrov a von do terénu mohla ísť len v skafandri.

„Obyvatelia Mesiaca“ jedli astronautskú stravu a mohli si dovoliť len osem minút sprchy za týždeň. Posádka napriek tomu dokázala počas ESA misie splniť všetky svoje ciele a zároveň realizovať vzdelávacie projekty, vrátane experimentu gymnázia zo Skalice, vďaka ktorému vypestovala špenát použitím vlastných vlasoch ako hnojiva.

V lávových tuneloch môže byť život

V misii Európskej vesmírnej agentúry išlo najmä o experimenty zamerané na geologické mapovanie lávových tokov a tunelov.

Terén v okolí stanice je totiž veľmi podobný povrchu Mesiaca a Marsu, vrátane výskytu množstva lávových útvarov. Na Marse by sa v lávových tuneloch mohol skrývať život, na Mesiaci by sa v nich zase mohli vybudovať základne pre ľudí.

Na mapovanie sa použili drony a kamery potrebné pre 3D mapovanie. Inžinierka z ESA sa tiež venovala zlepšovaniu skafandrov a technológií, ktoré boli používané pri expedíciach do terénu. „Mňa osobne veľmi potešil pracovitý postoj každého zúčastneného a výborná tímová práca,“ pozitívne hodnotí misiu Musilová.

Činnosti a výskumné projekty posádky pravidelne monitorovali výskumníci a inžinieri v riadiacom stredisku pod dohľadom profesora Bernarda Foinga z ESA, ktorý pôsobí aj ako výkonný riaditeľ Medzinárodnej pracovnej skupiny pre prieskum Mesiaca (ILEWG).

Na misii spolupracovala aj holandská univerzita Vrije z Amsterdamu (VU) a Musilová do misie zapojila aj Havajskú Univerzity a Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU), kedže na oboch univerzitách pôsobí.

Vlasy ako hnojivo

Počas misie posádka realizovala aj projekt gymnázia zo Skalice, ktorý vyhral druhý ročník súťaže Misia Mars, ktorú v roku 2018 organizovali Slovenské elektrárne v spolupráci so SOSA. Víťazný experiment sa zameral na využitie ľudských vlasov a ochlpenia ako hnojiva pre rastliny počas vesmírnych misií. Cieľom gymnazistov bolo ukázať, že aj takéto hnojivá sa môžu vyrovnať bežným dusíkatým.

“Experiment prebehol úspešne a zapojený bol každý člen posádky,“ komentovala Musilová. Zároveň dodáva, že: „Ženy zbierali nielen vlasy, ktoré im pravidelne vypadávali, ale aj tie ostrihané. Rovnako obetovali nejaké vlasy aj muži, no tí predovšetkým odkladali svoje chlpy po holení. Aj vďaka tomu sa nám podarilo nazbierať dostatočné množstvo materiálu na pestovanie špenátu.“

Musilová plánuje aj naďalej spájať svoje výskumné a vzdelávacie aktivity so Slovenskom. Chce spoluorganizovať ďalšie kolo súťaže, pokračovať vo vedení študentských prác a prehlbovať vesmírne projekty cez SOSA. Medzi ne patria aj prednášky a popularizačné videá pripravené s FEI STU zo simulovanej vesmírnej stanice na Havaji. Na FEI STU sa zároveň pripravuje nový študijný program kozmického inžinierstva, v rámci ktorého by Musilová vyučovala aj astrobiológiu.

Základňa už v budúcom desaťročí

Výsledky simulovaných misií vedených Musilovou na Havaji budú slúžiť na prípravu budovania základne na Mesiaci pod záštitou International Moonbase Alliance (IMA). IMA je medzinárodná organizácia, ktorej súčasťou sú vesmírne agentúry, firmy a univerzity z celého sveta.

Vedenie IMA plánuje začať budovať základňu na Mesiaci v nasledujúcom desaťročí. Prototyp takejto mesačnej stanice sa však plánuje budovať na Havaji v nasledujúcich dvoch rokoch. Základňa na Mesiaci sa má volať Mahina Lani, čo po havajsky znamená raj na Mesiaci.

„V nasledujúcom roku plánujeme sériu misií s ESA, ILEWG, VU a inými organizáciami. Pre realizáciu simulovaných misií na Mesiac a Mars sme získali granty od viacerých amerických inštitúcií ako Johnsonove vesmírne centrum NASA, University of South Florida, spoločnosti ako SIFT a Ketone Technologies,“ uzatvára Michaela Musilová, ktorá aktívne spolupracuje so svetovými vesmírnymi agentúrami NASA a ESA, ako aj s mnohými firmami a univerzitami po celom svete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom