Zákon je znásilnený odzadu a bez lásky, bojuje opozícia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Daniel Lipšic
Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – O novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií sa zatiaľ v parlamente nebude hlasovať. Premiér Robert Fico sa na tom dohodol s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom.

Ako informoval tlačový odbor Úradu vlády SR, hlasovať o novele zákona sa nebude dovtedy, pokiaľ sa nevyjasnia viaceré vznesené výhrady zo strany opozičných poslancov.

“Predseda vlády SR zároveň vyslovuje počudovanie nad kritikou či dokonca rozhorčením súčasnej pravicovej opozície, ktorá v čase, keď bola pri moci, dala Pente viaceré strategické spoločnosti, vrátane Paroplynového cyklu,“ konštatoval tlačový odbor.

“Myslím si, že dôvod predloženia tohto zákona je legitímny,“ povedal na záver rozpravy v rámci prvého čítania Malatinský. Minister odmietol, že by zákon pripravoval niekto iný ako samotné ministerstvo hospodárstva. “Návrh zákona vypracovalo ministerstvo v spolupráci s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví SR,“ konštatoval Malatinský, pričom poďakoval poslancom za podnetné návrhy k tejto novele zákona.

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE) je podľa viacerých opozičných poslancov Národnej rady SR lúpežou desaťročia. „Také nehorázne svinstvo tu už dávno nebolo,“ povedal v pléne počas rozpravy k spomínanej novele nezaradený poslanec Daniel Lipšic. „Tento zákon je znásilnený odzadu a bez lásky,“ dodal poslanec za stranu SaS Martin Chren.

„Klasik by povedal, šľak nás ide trafiť. Šľak nás ide trafiť, lebo oni nás mali za sprostých, lebo si mysleli, že si to nevšimneme,“ doplnil poslanec za KDH Alojz Přidal, ktorý vyzval ľudí do ulíc v prípade, ak poslanci Smeru-SD túto novelu schvália v skrátenom legislatívnom konaní.

Anonymous
Foto: SITA/Lukáš Macek Foto: SITA/Lukáš Macek

Vianočný darček pre skupinu Penta

Opozičným poslancom sa nepáči najmä zmena v zákone, ktorá sa týka rozšírenia podpory pre elektrárne s vysoko účinnou kombinovanou výrobou. Po prijatí novely by totiž mal štát podporiť takéto zdroje s inštalovaným výkonom až do 300 megawattov, pričom v súčasnosti je to do 200 megawattov.

“Týmto zákonom Gorila pokračuje. Len PPC sa zmestí do tohto zvýšenia, nikto iný. Tento návrh zákona je lex Penta, lex Gorila. Ak zákon prejde, tak distribučná spoločnosť bude doplácať PPC 20 až 30 eur za megawatthodinu. Novela zákona je šitá pre PPC na 27 mil. eur ročne,“ povedal vo štvrtok Lipšic.

Podľa neho ide o vianočný darček pre finančnú skupinu Penta. “Pripravujete pre nich štedré Vianoce. Oni (skupina Penta, pozn. SITA)) majú tú drzosť ďalej okrádať občanov Slovenska,“ konštatoval.

Investičná skupina Penta nesúhlasí s predloženou novelou zákona. Považuje ju za neopodstatnenú a nesprávnu. “Zdôrazňujeme, že sa kategoricky ohradzujeme voči akémukoľvek spájaniu seba alebo spoločnosti PPC s prípravou uvedenej novely zákona. Sme presvedčení, že v takej podobe, ako je novela pripravená, by nemala pokračovať v legislatívnom procese a predkladateľ by ju mal stiahnuť“, povedal hovorca investičnej skupiny Penta Martin Danko.

Malatinský
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podpora pre väčšie zdroje

Podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského vďaka novele zákona o obnoviteľných zdrojov by sa mala znižovať cena elektriny. Podľa neho rozšírená podpora pre elektrárne s vysoko účinnou kombinovanou výrobou do 300 megawattov bude podmienená tým, že výrobcovia elektriny v týchto zdrojoch poskytnú odberateľom na oplátku lacnejšiu elektrinu oproti cene, za ktorú ju predávajú v súčasnosti.

Minister odmieta, že zákon predložil do parlamentu pre finančnú skupinu Penta. „Boli iné vlády, za ktorých sa rozhodlo, že sa paroplynový cyklus predá spoločnosti Penta, a že sa mu pridelí ešte balíček výhodných zmlúv, aby to nemali až také náročné,“ povedal vo štvrtok po mimoriadnom rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru Malatinský. Bratislavský paroplynový cyklus sa predal počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2004 za vtedajšie vyše 2 mld. slovenských korún.

“Chceme rozšíriť podporu na ďalšie väčšie zdroje, ale musí byť splnená podmienka, že výkupná cena z takéhoto zdroja bude nižšia ako doteraz platná. Prečo by sme nemohli podporiť výrobcov so zdrojmi s vyšším výkonom, keď v konečnom dôsledku táto cena bude nižšia,“ povedal Malatinský s tým, že poslanec Lipšic vypichol len jeden takýto zdroj, pričom podľa neho je ich viac.

Solárne panely
Foto: SITA/AP

Samé pozitíva

Novelou zákona by sa mali podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako aj eliminovať negatívne dopady z ich podpory na koncovú cenu elektriny.

„Oblasť vzťahov týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie sa neustále rozvíja, pričom sa hľadajú čo najefektívnejšie formy jej podpory. Právna úprava však musí obsahovať a zohľadňovať nielen oprávnené záujmy regulovaných subjektov pri výrobe elektriny a biometánu, ale taktiež musí obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny pri výrobe elektriny, ako aj znížiť dopady na koncového odberateľa elektriny z dôvodu rastu cien elektriny,“ uviedlo ministerstvo.

Podľa novely zákona sa zúži podpora pre slnečné elektrárne. Podpory sa dočkajú len výrobcovia elektriny prostredníctvom slnečných elektrární s výkonom do 30 kilowattov. Doteraz to bolo do 100 kilowattov. “Zužuje sa rozsah podpory pre zariadenia výrobcov elektriny využívajúce ako zdroj slnečnú energiu aj kvôli tomu, aby sa eliminovalo premietnutie nákladov do koncovej ceny za dodávku elektriny pre všetkých odberateľov elektriny,“ zdôvodnilo ministerstvo hospodárstva. Po novom sa tiež nebude vzťahovať podpora na výrobcu elektriny, ktorý ju vyrába prostredníctvom vodnej elektrárne s inštalovaným výkonom nad 5 megawattov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicMartin ChrenRobert FicoTomáš Malatinský
Firmy a inštitúcie Penta