Zákon o neprimeraných podmienkach pomôže nielen dodávateľom, tvrdia Matečná aj potravinári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Obchodné vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi potravín budú férovejšie a vyváženejšie. Konštatuje to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR po tom, čo Národná rada SR schválila zákon z dielne agrorezortu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Nová právna úprava eliminuje viac ako 40 rôznych nekalých obchodných praktík.

„Dodávatelia budú ochránení od rôznych dodatočných poplatkov, skráti sa lehota splatnosti faktúr, pribudne možnosť podávania anonymných podnetov, zlepší sa kontrola a sprísnia sa sankcie,“ očakáva agrorezort.

Najdôležitejší zákon pre výrobcov

V utorok schválený zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami pomôže podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, Potravinárskej komory Slovenska (PKS) a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) slovenským poľnohospodárom a potravinárom. Zákon má podľa nich potenciál najmä v tom, že zlepší postavenie dodávateľov v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch.

“S radosťou musím konštatovať, že sme schválili najdôležitejší zákon pre výrobcov potravín na Slovensku. Obchodníci doteraz zneužívali svoju obchodnú silu. Tomu sme sa rozhodli zabrániť. Od novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami očakávame, že sa bude jej schválením dodávateľom a potravinárom jednoduchšie dýchať, a že budú vedieť spätne vrátiť prostriedky, ktoré vyrokujú s týmito dodávateľmi za férovejších podmienok do technológií a inovácií, a tak budú dodávať kvalitné suroviny vo väčšom objeme na naše pulty. V tomto súboji stojím jednoznačne na strane potravinárov a poľnohospodárov,“ uviedla vo štvrtok Matečná.

Skrátenie splatnosti faktúr

Potravinári sa zhodli, že upravený zákon o neprimeraných podmienkach má potenciál zlepšiť postavenie dodávateľov v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch.

„Za najdôležitejšie zmeny, ktoré nový zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami prináša, považuje Potravinárska komora Slovenska skrátenie splatnosti faktúr na maximálne 30 dní odo dňa dodania potraviny, platnosť akciovej ceny len na tovar predaný v predajnej akcii a možnosť anonymného podania podnetu na porušenie zákona,“ uviedol prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay.

Podľa predsedu SPPK Emila Macha schváleniu zákona predchádzala dlhá a rozsiahla odborná diskusia. „O tomto zákone sme diskutovali dva roky. Prešiel riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním a prešiel aj rozsiahlou diskusiou naprieč celým slovenským agrosektorom. Tento zákon pomáha postaveniu potravinárov a poľnohospodárov. Zákon našiel širokú zhodu a podporilo ho až 98 poslancov. Za niektoré pozmeňujúce zákony dokonca hlasovalo aj cez 100 poslancov, za čo sme radi a je to pre nás dôležité. Predchádzajúci zákon nebol dostatočne vymedzený a bolo potrebné ho zmeniť,“ ozrejmil Emil Macho.

Opozičná strana má výhrady

Schválený zákon zapracuje aj nové ustanovenia upravujúce neprimerané podmienky, zavedie generálnu klauzulu neprimeranej podmienky a umožní predkladať anonymné podnety upozorňujúce na možné porušenie zákona.

Zo zákona vyplýva tiež aplikácia ustanovení zákona aj v prípade, ak sa zmluvné vzťahy účastníkov obchodného vzťahu spravujú iným právnym poriadkom ako právnym poriadkom SR. Poslanci schválili materiál aj s pozmeňujúcimi návrhmi Maroša Kondróta, Evy Antošovej a Petra Antala. Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla 2019.

Voči tomuto schválenému zákonu má však výhrady opozičná strana Sloboda a Solidarita, ktorá ho nechá posúdiť Ústavným súdom SR. „Sme presvedčení, že niektoré ustanovenia tohto zákona sú v rozpore s ústavou i záväzkami, ktoré Slovensko prijalo členstvom v Európskej únii,“ reagovala na schválenie zákona strana SaS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela Matečná
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora