Zákon o odpadoch si vyslúžil takmer tritisíc pripomienok

Odpadky
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Medzirezortné pripomienkové konanie k zákonu o odpadoch sa skončilo v uplynulých hodinách a na portáli právnych predpisov bolo celkovo 2815 pripomienok, z toho 1804 zásadných.

Pre agentúru SITA to uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

Pretože ide o mimoriadne veľké množstvo, je ich potrebné roztriediť a analyzovať,“ informoval hovorca a dodal, že envirorezort následne rozhodne o ďalšom postupe.

Do medzirezortného pripomienkového konania posunulo ministerstvo životného prostredia návrh nového zákona o odpadoch.

Zákon prinesie zmenu postoja k odpadom, ktorý sa podľa novej právnej úpravy stáva cennou surovinou šetriacou primárne zdroje a rovnako môže byť významným zdrojom energie.

„Portál právnych predpisov uverejnil na svojej stránke návrh nového zákona,“ uviedlo MŽP s dodatkom, že pripomienkam je zákon otvorený do štvrtka 2. augusta, potom bude nasledovať proces zapracovania pripomienok.

Pripraviť návrh nového zákona o odpadoch vychádza z povinnosti krajiny transponovať európske právne predpisy v oblasti odpadov.

Hlavnou prioritou návrhu zákona je podľa informácií na stránke rezortu zabezpečiť efektívne fungovanie odpadového hospodárstva a znížiť produkciu množstva odpadov.

„Zákon prinesie základné zmeny v hierarchii odpadového hospodárstva a nastaví účinné mechanizmy, ktoré podporia znižovanie zneškodňovania odpadov a zvýšia množstvo zhodnocovaného odpadu,“ píše sa na portáli.

Prijateľná a účinná podoba zákona o odpadoch a odvrátenie hrozby sankcií voči Slovensku od Európskej únie je prioritou rezortu v tomto volebnom období.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom