Zákon o pôde nebráni cudzincom ju kupovať, tvrdí Mikuš

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Poľnohospodárstvo
Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Parlamentom schválený zákon o nadobúdaní poľnohospodárskeho pozemku nezabráni podľa podpredsedu SDKÚ-DS Jozefa Mikuša skupovaniu našej pôdy cudzincami. Ako povedal Mikuš pre agentúru SITA, zákon ani veľmi neovplyvní trh s pôdou, pretože si nevšíma právnické osoby a parcely s viacerými podielmi, ktorých je u nás väčšina.

Byrokratická tortúra

Parlament uvedený zákon schválil v piatok. Zákon podľa Mikuša pod pokrývkou ochrany „našej“ pôdy pred cudzincami ustanovuje výraznú reguláciu. „Absolútne zvýhodňuje súčasných užívateľov pôdy, pretože len oni môžu pôdu priamo kupovať. Naopak, silno obmedzuje jej majiteľov, keď sa rozhodnú, že chcú pôdu predať,“ uviedol podpredseda SDKÚ-DS.

Majitelia, ktorí sa rozhodnú predať svoju nehnuteľnosť, musia podľa Mikuša po novom absolvovať obrovskú byrokratickú tortúru. „Ak ju nepredajú nájomcovi pôdy, musia sa zapísať v Centrálnom registri na ministerstve, vyvesiť na úradnej obecnej tabuli záujem predávať, vyplniť niekoľko formulárov a potom si podať žiadosť na okresný úrad, kde úradník svojím rozhodnutím umožní predať vlastnú nehnuteľnosť. Ak to nestihne do 30 dní, musí vlastník opätovne do 5 dní požiadať, aby tak urobil,“ upozornil Mikuš.

Trojročná prax v poľnohospodárstve

Ešte horšie to však podľa neho vyzerá pre tých, ktorí si chcú pôdu kúpiť. „Ak nie je kupec poľnohospodár, má smolu. Zákon dovoľuje predať pôdu len tomu, kto má minimálne trojročnú prax v poľnohospodárstve. To znamená, že ak nepracoval na pôde tri roky, nemá šancu kúpiť si čo len štvorcový meter,“ zdôraznil Mikuš.

Zákon podľa Mikuša skutočný problém nevyrieši. „Pôda na Slovensku bude naďalej výhodným artiklom na špekulatívne nákupy dovtedy, kým to dovolí poľnohospodárska politika štátu, kým sa budú dotácie prednostne viazať na plochu,“ vyhlásil s tým, že štát by mal mať záujem, aby sa pôda využívala intenzívne, aby prinášala viac práce na vidieku. Preto by mal prednostne podľa neho podporovať tých, ktorí tak robia. „Potom pôdu budú kupovať len tí, ktorí na nej budú chcieť reálne pracovať, čo je avizovaná ambícia ministerstva pôdohospodárstva. Schválenie zákona, ktorý pravdepodobne koliduje s ústavou a komplikuje predaj a nákup pôdy, nenaplní ambíciu ministerstva. Zmeniť treba poľnohospodársku politiku,“ dodal Mikuš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR