Zákon o sociálnych podnikoch je podľa Nicholsonovej nepoužiteľný, podobá sa na atómovú fyziku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.

BRATISLAVA 1. februára (WebNoviny.sk) – Návrh zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch je podľa poslankyne NR SR za stranu SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej veľmi komplikovaný. Ako ďalej uviedla v parlamentnej rozprave, o navrhovanom zákone to hovoria samotní starostovia.

„Začína sa to podobať na atómovú fyziku,“ povedala. Keby podľa Nicholsonovej starostovia zakladali sociálny podnik, potrebovali by na to celé právne oddelenie. „Toto podľa nich nebude použiteľné v praxi,“ tvrdí poslankyňa.

Za negatívum navrhovaného zákona považuje Nicholsonová to, že jednotlivé nástroje podpory pre sociálne podniky, ako sú dotácie, nie sú právne nárokovateľné. Nedostatkom navrhovanej úpravy je podľa nej aj to, že neponúka benefity pre fyzické osoby, ktoré by nakupovali tovary alebo služby od sociálnych podnikov.

Pochválila samofinancovanie podniku

Návrh však pochválila za to, že aj samotné sociálne podniky sa majú podieľať na svojom financovaní a aj za to, že sociálne podniky majú dodržiavať pravidlá štátnej pomoci a nenarušovania hospodárskej súťaže. V slušných krajinách, ako napríklad vo Švédsku, je podľa Nicholsonovej sociálne podnikanie „fantastickým nástrojom“, ktorý dokáže fungovať.

Sociálne podniky sa nemajú vytvárať primárne pre dosahovanie zisku, ale pre naplnenie konkrétneho verejného alebo komunitného záujmu. Rezort práce pritom zadefinoval tri typy sociálnych podnikov.

Prvým bude tzv. integračný sociálny podnik, ktorý má zamestnávať znevýhodnené osoby na trhu práce, ako sú dlhodobo nezamestnaní, či zdravotne znevýhodnení ľudia. Druhým typom bude energetický alebo environmentálny sociálny podnik a do tretice pôjde o sociálny podnik bývania, ktorý bude buď stavať byty alebo prenajímať byty ľuďom, ktorí majú podpriemerný príjem.

Verejný alebo komunitný záujem

Ak sociálny podnik vytvorí zisk, vyše polovicu z neho bude musieť investovať do napĺňania verejného alebo komunitného záujmu. Sociálne podniky budú môcť dostávať priamu podporu vo forme dotácií alebo pôžičiek pri štarte, aj pri samotnej činnosti podniku, ako aj nepriamu podporu vo forme nižšej, 10-percentnej dane z pridanej hodnoty na tovary a služby, ktoré budú sociálne podniky poskytovať.

Okrem toho tieto podniky nebudú musieť platiť daň z časti zisku, ktorý investujú naspäť do plnenia sociálneho cieľa. Najdôležitejšou formou nepriamej podpory sociálnych podnikov má byť ich zvýhodnenie vo verejnom obstarávaní vo forme tzv. vyhradených zákaziek, čo môže prispieť k zvýšeniu odbytu tovarov a služieb, ktoré vyprodukujú sociálne podniky.

„Hlavným princípom systému podpory registrovaných sociálnych podnikov je zásada, že podpora musí za každých okolností obsahovať výrazný prvok návratnej pomoci,“ uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí. Akýkoľvek typ podpory bude podľa ministerstva zároveň podrobený pravidlám štátnej pomoci a nenarušovania hospodárskej súťaže.

„Vzhľadom na citlivé spoločenské vnímanie tejto problematiky je systém podpory naviazaný na súbor prísnych podmienok, ktorých cieľom je zamedziť zneužívaniu,“ uvádza rezort.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterLucia Ďuriš Nicholsonová
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSaS Sloboda a Solidarita