Zákon o športe rozdelil zväzy, desať veľkých s ním súhlasí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lopta, futbal
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Dva roky pripravovaný návrh nového Zákona o športe sa dva dni pred skončením medzirezortného pripomienkového konania ocitol v patovej situácii. Desať veľkých športových zväzov mu po pondelkovom stretnutí s pracovnou skupinou formujúcou jeho znenie v spoločnom komuniké vyjadrilo plnú podporu zásadným princípom, ale z kontextu je zrejmé, že ide o reakciu na to, že Konfederácia športových zväzov SR už 17. júla podala hromadnú pripomienku s argumentom, že „väčšina jej doterajších pripomienok nebola akceptovaná“.

Tri požiadavky konfederácie

Konfederácia vzniesla tri požiadavky. Prvá sa týka vzorca na výpočet štátnej dotácie pre športové zväzy – žiada z neho vypustiť prvok popularita a nahradiť ho počtom krajín, ktorých je daný šport členom svetovej federácie. Podľa jej názoru popularita ako subjektívna veličina „výrazne deformuje výsledok dosiahnutý športovcami na olympijských hrách, majstrovstvách sveta alebo majstrovstvách Európy„. Vzorec s touto veličinou používaný od roku 2012 bol „od zavedenia tejto veličiny tvrdo kritizovaný väčšinou zväzov, navyše je postavený na na hodnotení veľmi sporných ukazovateľov, nezahŕňajúcich všetky krajiny„. Podľa názoru konfederácie, rozšírenosť športu vo svete je „objektívnejším a exaktným hodnotením popularity„.

Zrušiť žiada aj navrhovanú funkciu kontrolóra – s odôvodnením, že „všetky športové zväzy majú svoj vlastný demokratický mechanizmus kontroly (kontrolné komisie, dozorné rady), je tu kontrolný orgán Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR, Správa finančnej kontroly a Najvyšší kontrolný úrad„, pričom pripomína, že „ustanovením tejto novej funkcie vzniknú zväzom ďalšie náklady na činnosť sekretariátu, resp. administratívu„. Konfederácia športových zväzov SR požaduje z návrhu zákona vypustiť aj ustanovenie Športového súdu – tvrdí, že je to „zásah do autonómnosti športu“ a „doterajšia prax ukazuje, že športový súd potrebuje len Slovenský futbalový zväz, a ten si ho môže vytvoriť vo vlastnej kompetencii„.

Väčšia transparentnosť financovania

Komuniké veľkých športových zväzov, ktoré v pondelok agentúre SITA poskytol Peter Šurin, riaditeľ mediálneho a komunikačného PR oddelenia Slovenského futbalového zväzu, podpísali najvyšší predstavitelia zväzov desiatich veľkých športov (podľa uvedeného poradia): lyžiarskeho, tenisového, hádzanárskeho, basketbalového, atletického, plaveckého, cyklistického, hokejového, futbalového a volejbalového.

Konštatuje, že „vyjadrujú plnú podporu zásadným princípom návrhu Zákona o športe v znení, v akom šiel do medzirezortného pripomienkového konania„, „akceptujú navýšenie povinností a administratívnu náročnosť na zväzy pri zavedení tohto zákona, sledujúc väčšiu transparentnosť financovania, vrátane zriadenia funkcie kontrolóra športového zväzu, zároveň podporujú ustanovenie Športového súdu„. S podmienkou, že „bude zachovaný aktuálny návrh navýšenia financií pre šport, teda 50 percent z odvodov prevádzkovateľov hazardných hier, ako je to

uvedené v súčasnom znení návrhu„.

Žiadosť o výrazné navýšenie financií na šport

Zjavne ide o reakciu na hromadnú pripomienku, ktorú sme podali v mene desiatok ďalších, aj oveľa svetovo úspešnejších olympijských športov, napríklad športovej streľby, kanoistiky na divokej vode, rýchlostnej kanoistiky… Ale aj viacerých iných, ktoré už pár rokov doplácajú na vzorec rozdeľovania verejných financií výrazne uprednostňujúci tzv. populárne športy s oveľa väčšou možnosťou získať prostriedky od sponzorov,“ konštatuje generálny sekretár Konfederácie športových zväzov SR Zdenko Kríž.

Diskusia s autormi o definitívnej podobe najproblematickejšej veličiny vo vzorci – výpočte popularity – sa dlho odkladala a do návrhu sa dostala až pred tým, ako sa objavila v znení určenom na medzirezortné pripomienkové konanie. Navyše v období dovoleniek či pre niektoré zväzy z hľadiska vrcholných podujatí v najnahustenejšej sezóne. To nepokladáme za fér a radšej uprednostňujeme znovuotvorenie rokovaní o návrhu a odloženie prijatia zákona. Všimnite si, že aj tých desať zväzov tzv. veľkých športov návrh podporuje s podmienkou, že sa výrazne navýšia financie na šport, lebo v opačnom prípade by aj ony doplatili na zvýšenie nákladov, ktoré schválenie zákona prinesie.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR