Zákonník je len kamienkom mozaiky, vyhlásil Mihál

Bez názvu
práca Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Len zmeny v Zákonníku práce nevygenerujú nové pracovné miesta, vygenerujú ich hlavne podnikatelia, uviedol v záverečnom slove k návrhu novely zákona o zákonníku minister práce Jozef Mihál, ktorého rezort normu pripravil. Ten požiadal o slovo po stredajšej diskusii poslancov národnej rady k návrhu, ktorý opozícia kritizuje, pretože nemá podporu zamestnávateľov ani odborov. Mihál označil zákonník za jeden kamienok z veľkej mozaiky opatrení, ktoré by mali napomôcť k zvýšeniu zamestnanosti. „Slovensko je dnes iné ako bolo pred desiatimi, dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi a čo je dôležitejšie, sme po dvoch – troch rokoch trvajúcej ekonomickej kríze a mali by sme sa poučiť z toho, čo sa tu dialo,“ zdôvodnil nutnosť zmien v zákonníku.

K témam tretieho rokovacieho dňa patria viaceré ekonomické body, medzi nimi aj návrh novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku. Vianočné príspevky pre dôchodcov s nižšími penziami by mal štát podľa návrhu vyplácať spravodlivejším spôsobom. Prvýkrát by sa tak malo stať v decembri tohto roka.

Na programe je tiež novela zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorej poisťovne budú môcť voľne použiť svoj zisk, len ak splnia dve podmienky. Prvou je povinné použitie zisku na tvorbu rezervného fondu až do výšky 20 % splateného základného imania, druhou povinná tvorba technických rezerv na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov zaradených v čakacích zoznamoch.

Poslanci prerokujú aj návrh novely zákona o rodičovskom príspevku, na základe ktorého nárok na rodičovský príspevok v plnej výške majú mať iba tí rodičia, ktorí počas štyroch rokov pred vznikom nároku odpracovali spolu minimálne 270 dní. V opačnom prípade sa im rodičovský príspevok zníži na polovicu. Pravidlo sa nemá vzťahovať na študentov vysokých škôl a ľudí, ktorí v sledovanom období ukončili štúdium na vysokej alebo strednej škole. Zároveň bude postačovať, ak podmienku splní aspoň jeden z rodičov. Novela zákona o rodičovskom príspevku má zvýšiť motiváciu nájsť si a udržať si zamestnanie aj v nižšie platených pozíciách a zároveň odstrániť negatívnu motiváciu u sociálne vylúčených skupín obyvateľstva zabezpečovať a zvyšovať si svoj príjem prostredníctvom sociálnych dávok viazaných na počet detí.

Plénum dnes popoludní čaká pravidelná štvrtková Hodina otázok, na ktorej premiérka Iveta Radičová a členovia jej kabinetu odpovedajú na otázky poslancov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováJozef Mihál