Zákony o vedení vojny sme v Sýrii neporušili, háji sa Rusko

Stíhačka
Foto: SITA/AP

Moskva 26. októbra (WebNoviny.sk) – Kremeľ dnes odmietol správu ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW), ktorá tvrdí, že ruské lietadlá v Sýrii pravdepodobne usmrtili 59 civilistov vrátane 33 detí. HRW to označila za porušenie zákonov o spôsoboch vedenia vojny. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však dnes spomínané tvrdenie označil za novinársku kačicu.

HRW vo svojej správe citovala vyjadrenia miestnych obyvateľov z okolia sýrskeho mesta Homs, pričom uviedla, že ruská vláda by vznesené podozrenia mala prešetriť. Peskov správu Human Rights dnes odmietol. Vyhlásil, že v posledných dňoch Rusko zaznamenalo „obrovské množstvo“ správ, novinárskych kačíc a prípadov zámerného ignorovania faktov ohľadom následkov leteckej operácie ruských lietadiel v Sýrii. Vyjadril presvedčenie, že správa HRW je jednou z nich.

Kremeľský hovorca zopakoval, že ruské vojenské velenie už viackrát zdôraznilo, že pri výbere terčov svojich náletov v Sýrii sa riadi údajmi vlastnej i sýrskej rozviedky a informáciami od kolegov v koordinačnom centre v Bagdade. Prízvukoval, že veľká pozornosť je venovaná práve tomu, aby pri náletoch neboli zasiahnuté civilné ciele.

Peskov dodal, že „teroristi“ – ako v Sýrii volajú protivládnych povstalcov – tento prístup Ruska zneužívajú a schovávajú sa práve v osídlených oblastiach. Dodal, že v takých prípadoch ruské velenie „vedome“ nepodniká útoky na osídlené lokality. V správe HRW sa uvádza, že zákony o vedení vojny porušili najmenej dva nálety, ktoré podľa tvrdenia miestnych obyvateľov podnikli ruské lietadlá 15. októbra. Ochrancovia ľudských práv s odvolaním sa na miestnych tvrdia, že o život pri nich prišli aj civilisti.

Rusko začalo s náletmi na pozície islamistických militantov v Sýrii 30. septembra. Nálety pomáhajú sýrskej armáde a spriazneným silám, aby podnikali zatiaľ najmohutnejšiu ofenzívu, ktorá sa sústreďuje na západnú časť krajiny. Rusko od začiatku odmieta tvrdenia, že by pri jeho náletoch dochádzalo k obetiam na životoch z radov civilistov. Vylučuje tiež, že by zasahovalo pozície jednotiek bojujúcich na strane umiernenej sýrskej opozície, ktorá sa snaží o zvrhnutie prezidenta Bašára Asada.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij Peskov