Zákulisie OH v Tokiu: Slováci sa zatiaľ nákaze vyhýbajú, viac ich trápi počasie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Danka Barteková
Slovenská reprezentantka Danka Barteková počas kvalifikácie skeetu na letnej olympiáde v Tokiu. Tokio, 25. júl 2021. Foto: SITA/AP.

Letné olympijské hry sú po minuloročnom odklade v plnom prúde a viac ako 11-tisíc športovcov sa na nich bude do 8. augusta snažiť vybojovať čo možno najlepšie umiestnenia.

Medzi nimi sa nachádza aj slovenský tím, ktorý sa, rovnako ako jeho konkurenti, musí vyrovnať s prísnym režimom olympiády. Ten začal už pred príchodom do dejiska Olympijských hier 2020, Tokia.

Prísne podmienky už na letisku

Športovci, novinári či ostatní členovia tímov totiž museli dopredu nahlásiť, v rámci ktorých ubytovacích priestorov a športovísk sa budú pohybovať.

„Tento takzvaný plán aktivít sme museli vopred dať na schválenie japonskej vláde a až na jeho základe nás pustili z letiska von a mohli sme vstúpiť na japonskú pôdu,“ uviedol pre SITA.sk tlačový atašé slovenskej výpravy na olympiáde v Tokiu Ľubomír Souček.

Všetci návštevníci OH musia absolvovať 14-dňovú karanténu, počas ktorej sa môžu pohybovať iba na športovisku alebo na ubytovacom zariadení, pričom využívať môžu iba oficiálnu dopravu, ktorú ponúkajú organizátori.

Bez slobody pohybu

Taxík či verejnú MHD môžu využiť iba novinári alebo funkcionári, a to až po uplynutí dvoch týždňov od príchodu do Tokia. Športovci túto možnosť nemajú. „My ani po 14 dňoch nemôžeme používať mestskú dopravu a v podstate sa nedostaneme do žiadneho obchodu,“ opísal Souček.

Keďže v olympijskej dedinke je iba jeden obchod so suvenírmi, prípadne nákupy budú musieť zvládnuť až na letisku pred cestou domov. Podobne je to aj s turistickými atrakciami, ktoré neprichádzajú do úvahy.

Organizátori totiž striktne zakázali návštevy reštaurácií, barov, kaviarní a dokonca aj všetkých pamätihodností. Športovci si tak môžu domov odniesť len výsledky z jednotlivých súťaží.

Deň sa začína testovaním

Aby sa ich však zúčastnili, nesmú byť pozitívni na koronavírus, čo organizátorom každé ráno dokazujú odovzdanou vzorkou slín. Potom si musia zmerať teplotu, ktorá nesmie byť vyššia ako 37,5 stupňov Celzia a údaje o nej zadať do aplikácie.

Tá monitoruje zdravotný stav všetkých súťažiacich, vrátane príznakov koronavírusu ako suchý kašeľ, únava či strata chuti alebo čuchu.

Výnimkou nie sú ani rúška vo všetkých vnútorných priestoroch, hlavne v jedálni či vo výťahu, kde sa dokonca neodporúča ani rozprávať, aby sa znížili riziko prenosu vírusu slinami.

Japonsko totiž ešte pred začiatkom olympiády zaznamenalo najväčší prírastok infikovaných koronavírusom od začiatku roka. Za deň im pribudlo 1 797 pozitívnych osôb, pričom toto číslo počas hier stúplo k 27. júlu na 2 848 ľudí.

Slovensku sa nákaza vyhýba

Organizátori preto trvajú na dodržiavaní spomínaných prísnych opatrení, v rámci ktorých športovci, ktorí sú pozitívni, musia byť v izolácií a môže sa im stať, že nebudú súťažiť.

Príkladom je český stolný tenista Pavel Širuček, ktorému testy potvrdili COVID-19, a tak namiesto súťaženia musel ostať v desaťdňovej karanténe na hotelovej izbe.

Spolu s ním malo v piatok 23. júla pozitívne testy päť členov českej výpravy, čo v praxi znamenalo, že sa do karantény dostali aj tí ľudia, ktorí s nimi boli v kontakte.

Čechom tak chýbajú nielen výkony niektorých športovcov, ale aj ľudí ktoré zabezpečovali jej chod. „My sme našťastie zatiaľ taký prípad nemali,“ uviedol Souček, podľa ktorého majú osobitný režim iba dvaja členovia slovenského atletického tímu.

Sami však pozitívne testy nemajú, iba boli v blízkosti infikovaných osôb. Napriek karanténe tak môžu za sprísnených podmienok trénovať a keďže atletika začína až v druhej polovici olympijských hier, súťaže by stihnúť mali.

Olympijská sauna

Rovnako ako ostatní súťažiaci sa však budú musieť vyrovnať s počasím, ktoré môže mať vplyv na výsledky. Na rozdiel od súťažiacich z tropických krajín totiž Slováci nie sú zvyknutí na vysokú vlhkosť vzduchu v kombinácii s 30 a viac stupňovými teplotami.

„Pre našinca sú toto fakt extrémy,“ dodal Souček, ktorý podľa vlastných slov zažil veľké horúčavy počas brokovej streľby, ktorej sa zúčastnila slovenská reprezentantka Danka Barteková alebo sťažnosti vodných slalomárov na 31-stupňovú vodu v kanáli.

Obmedziť vplyvy tepla sa organizátori snažia zabezpečením dostatočného množstva športových nápojov alebo prostredníctvom vaní s ľadom, ktoré športovci využívajú nielen na ochladenie, ale aj na regeneráciu svalov.

Kolapsy z tepla nie sú zriedkavé

Slovenský tím má k dispozícii pre vonkajšie športy aj chladiace vesty a uteráky, ktoré majú zabrániť prehriatiu a prikrývky hlavy alebo dáždniky sa odporúčajú aj novinárom, pretože súťaže trvajú dlho a nie vždy je sa kde schovať.

Kolapsy z tepla na strane športovcov alebo organizátorov totiž nie sú zriedkavé. „Ja sám som videl, keď som čakal na autobus, ako starší japonský dobrovoľník odpadol a to tak, že so sebou strhol aj prenosné zábradlie,“ uviedol príklad tlačový atašé.

Olympiáda je však podľa jeho slov pre slovenských športovcov natoľko vážna vec, že sú ochotní prekovať aj nepohodlie a podstúpiť aj spomínané nie celkom príjemné opatrenia. „Sú to profesionáli, ktorí tu chcú obstáť čo najlepšie a zúročiť tú dlhoročnú drinu,“ dodal na záver Souček.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Danka BartekováĽubomír SoučekPavel Širuček
Firmy a inštitúcie Webnoviny.sk