Zákulisie paralympiády v Tokiu: Napriek teplu či obmedzeniam už Slováci zbierajú medaily

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tokio, paralympiáda
Slováci na Paraolympiáde v Tokiu zaznamenali prvé úspechy. Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovensko už má na paralympiáde v Tokiu tri cenné kovy. Medailovú zbierku v nedeľu striebornou medailou doplnila reprezentantka v parastolnom tenise Alena Kánová, keď v kategórii TT3 prehrala až vo finále s favorizovanou čínskou obhajkyňou titulu Süe Ťüan 0:3 (-2, -6, -9).

Dve medaily má už aj Jozef Metelka, ktorý najprv získal bronz na pevnom kilometri a v piatok obhájil zlato z Ria v individuálnych stíhacích pretekoch na 4000 m v kategórii C4 a utvoril aj svetový rekord.

Práve obhajoba minulých úspechov je pritom podľa tlačového atašé Stanislava Ščepána cieľom slovenskej výpravy. Na spomínanej paraolympiáde v Južnej Amerike získali totiž až 11 medailí, z toho päť bolo zlatých.

Športové výkony môže skomplikovať počasie

Či sa však tieto očakávania naplnia sa dá len ťažko odhadnúť. „Problémom je absencia súťaží v pandemickej dobe pred paraolympijskými hrami a komplikovanejšie podmienky na prípravu,“ vysvetlil Ščepán.

Viac o téme: Paralympiáda v Tokiu

Športovcov totiž môžu opätovne potrápiť vysoké teploty, ktoré boli kameňom úrazu aj počas olympijských hier v auguste. Napriek následnému ochladeniu a dažďu totiž ručička teplomera opäť výrazne prekračuje 30 stupňov Celzia.

V kombinácií s vysokou vlhkosťou vzduchu, ktorá je pre Tokio typická, tak budú mať náročné klimatické podmienky najmä športovci, ktorí súťažia v exteriéroch.

Len na športovisko a späť

Športovci sa musia popasovať aj s opatreniami, ktoré sú prísnejšie a začali sa pre nich už na letisku, kde strávili tri hodiny navyše testovaní, registráciou a prísnou evidenciou ich zdravotného stavu.

Pravidelné testovanie a prípadná karanténa je samozrejmosťou a v platnosti ostal aj zákaz turistických aktivít, reštaurácií či obchodov.

Návšteva pamiatok či nákup suvenírov tak neprichádzajú do úvahy. Športovci sa totiž môžu pohybovať len v paraolympijskej dedine a na športovisko a späť.

„ Organizátori vytvorili tzv. bublinu a snažia sa úplne eliminovať kontakt účastníkov hier s domácim obyvateľstvom,“ doplnil Ščepán.

Zatiaľ bez karantény

Jednoduché to nemajú ani novinári, ktorí musia informácie pre divákov doma získavať v rámci veľmi obmedzeného kontaktu so športovcami.

Opatrenia však môžu prispieť k tomu, že členovia slovenskej reprezentácie karanténu ani nenavštívia. Zatiaľ sa totiž u nich nevyskytol ani jeden pozitívny prípad.

Do karantény by sa však mohli dostať aj v prípade, ak by testovací proces vyhodnotil, že sa dostali do kontaktu s infikovanou osobou.

Takéto prípady komplikovali napríklad augustovú olympiádu, kde kvôli pozitívnemu testu na COVID-19 nemohol súťažiť český tenista Pavel Širuček.

Lepšia atmosféra

Prísny režim sa však Japoncom osvedčil. Napriek obavám verejnosti totiž olympijské hry v auguste nemali veľký podiel na stúpajúcich prípadoch ľudí, ktorí sa koronavírusom infikovali.

Podľa informácií, ktoré uviedol hovorca organizačného výboru Masa Takaya sa totiž jednalo o prírastok iba 0,03 percenta, čo odborníci to potvrdili prostredníctvom 800 tisíc testov.

Uvedené čísla ako aj úspechy japonských športovcov a publicita, prispeli k tomu, že sú Japonci voči konaniu paraolympiády menej negatívne naladení.

Potvrdzuje to aj aj informácia o tom, že japonská vláda uvažuje o sprístupnení hľadiska detským divákom, ktorí by mali zaplniť približne 130 tisíc miest.

Ak by sa to podarilo, paraolympijskí športovci by tak konečne  mali fanúšikov, ktorí budú mať možnosť vidieť viac ako 4 000 športovcov, ktorí sa budú snažiť uspieť v 22 druhoch športov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena KánováJozef MetelkaMasa TakayaPavel ŠiručekStanislav Ščepán
Firmy a inštitúcie Paralympic.sk