Žalobca navrhol sýkorovcom najvyššie tresty, až 25 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sýkorovci
Foto: SITA/Dušan Hein

PEZINOK 21. februára (WEBNOVINY) – Vysoké tresty – v piatich prípadoch 25 rokov väzenia – dnes navrhol prokurátor špeciálnej prokuratúry v záverečnej reči pre obžalovaných v kauze seneckej a čiastočne bratislavskej skupiny údajných sýkorovcov vedenej Martinom B., prezývaným Rus.

Tieto dvadsaťpäťročné tresty žalobca chce pre údajného bossa skupiny, ktorý je na úteku (žiada pre neho aj peňažný trest 150-tisíc eur), ako aj pre Alexandra B. (návrh peňažného trestu 100-tisíc eur), Milana B., Františka L. a Milana J.

Trest by si podľa návrhu mali odsedieť v najprísnejšom väzení. Františkovi K. navrhol žalobca trest 19 rokov väzenia, Ivicovi K. 18 rokov, Borisovi Ž. 17 rokov a Štefanovi Z. tri roky. Jaroslav P., ktorý sa na súde priznal, by si mal podľa prokurátora špeciálnej prokuratúry odsedieť osem rokov. Proces pokračuje záverečnými rečami obhajcov.

Boss je na úteku

Podľa obžaloby napríklad niektorí členovia skupiny vylákali pod zámienkou dodania dávky drogy mladého muža k jazeru Guláška pri Senci, kde ho spolu s jeho priateľkou s výkrikmi „polícia“ spútali a previezli na iné miesto a potom bili. Od jeho brata údajne telefonicky žiadali výkupné dva milióny Sk (66,3 tis. eur). Po prísľube brata, ktorý bol v zahraničí, že peniaze skúsi zohnať, dvojicu zviazali a odišli.

Ďalší zo skutkov súvisel s mužom, ktorý vraj bol dílerom drog v Modre a nútili ho k plateniu ochrany päťtisíc Sk (165 eur) a pokuty 200-tisíc Sk (6,6 tisíca eur) za to, že ešte neplatil. Peniaze nezohnal, údajne mu zapálili auto. S podpálenými dverami skončil podľa obžaloby majiteľ fitnescentra v Senci, ktorého údajne nútili k plateniu za ochranu a dlhovali mu nezaplatené vstupy do posilňovne, kde chodili cvičiť.

Polícia desiatich členov skupiny zatkla v Bratislave, Senci a Pezinku vo februári 2010, deviati vtedy skončili vo väzbe. Podľa prokurátora boli o policajnej akcii vopred informovaní, čo umožnilo útek údajného bosa. Skupina sýkorovcov je pomenovaná podľa jedného z prvých mafiánskych bosov v novodobej histórii Slovenska – Miroslava Sýkoru.

Advokáta zadržali hneď po súde

Väzenie
Foto: SITA

Obžaloba obsahuje 16 skutkov

Prokurátor sa opieral predovšetkým o výpovede svedka Radovana G., ktorý v minulosti patril do skupiny. Ten však s ňou začal mať problémy pre údajné dlhy v kasíne a z obavy o svoj život išiel na políciu, kde vypovedal proti jej členom. Okrem toho prokurátor poukázal na výpoveď obžalovaného Jaroslava P., ktorý sa na súde priznal, ako aj o niektorých ďalších svedkov. Žalobca dnes pripomenul, že pôvodne obžalovaný Róbert B., ktorý sa krátko pred začiatkom procesu obesil v cele, napísal vo väzbe list, ktorým sa priznal.

Podľa prokuratúry po smrti Petra Havásiho prevzal Martin B. prezývaný Rus vedenie skupiny, ktorá „mala na starosti“ oblasť Senca. Pod Martina B. údajne najvyššie v hierarchii skupiny patril Alexander B.. Pod ním údajne boli viacerí ľudia spomedzi obžalovaných, niektorí z nich však podľa žalobcu patrili pod bratislavské vedenie skupiny. Časť obžalovaných nesúdia ako členov skupiny. Sýkorovci majú podľa prokurátora rozdelené teritória. Z nasadených odpočúvaní podľa prokurátora vyplýva, že údajní členovia skupiny „sa zbierali“, teda prichádzali pomôcť aj inej časti skupiny, ak to bolo treba.

Obžaloba obsahuje 16 skutkov. Prokuratúra skupine pripisuje vydieračský únos, hrubý nátlak na údajného dílera drog a podpálenie jeho auta, zapálenie dverí posilňovne, ktorej majiteľ nechcel platiť za ochranu, podpálenie kaderníctva, predávanie falošných diaľničných známok s údajnou škodou 1,1 milióna eur, pokus o zbitie jedného Rakúšana a zapálenie auta v Senci. Našiel sa u nich aj nelegálny granát, hlaveň, náboje, u dvoch obžalovaných konope. Ďalší údajne falšoval kolky. V jednotlivých skutkoch v obžalobe figurujú rôzni obžalovaní.

Advokáta Viktora K. zadržala polícia priamo na Špecializovanom trestnom súde po tom, ako sa skončili záverečné reči v kauze údajnej seneckej skupiny sýkorovcov vedenej Martinom B., prezývaným Rus.

Viktor K. v procese obhajuje dvoch obžalovaných – Alexandra B. a Milana B. Len čo advokát vyšiel z pojednávacej miestnosti, čakali ho už policajti.

Tí mu dali podpísať zásielku a oznámili, že je od tej chvíle zadržaný pre prípad údajného marenia spravodlivosti. Udalosť pravdepodobne súvisí s tvrdením Mikuláša Černáka, odsúdeného na doživotie, že ho tento advokát opakovane kontaktoval a usmerňoval ho, ako má vypovedať v kauze tzv. sýkoriek.

Černák to napísal prokurátorovi, ktorý podal obžalobu v kauze seneckej skupiny. Advokát Viktor K. na zadržanie reagoval pokojne, podľa neho je to trápne vyvrcholenie procesu a takto to odbor boja s organizovanou kriminalitou stále robí.

Černák spolu s ďalšími doživotne odsúdenými Branislavom Adamčom a Milošom Urigom boli predvolaní v decembri ako svedkovia v kauze údajných sýkorovcov. Podľa medializovaných informácií vo väznici táto trojica doživotne odsúdených údajne radila sýkorkám, ako postupovať na súde, ako zmeniť advokáta.

Okrem toho sa obžalovaní údajne pýtali starých väzňov, či možno nájsť na samopale odtlačok prsta alebo DNA na cigaretovom ohorku. Rozhovory vraj zaznamenalo odpočúvacie zariadenie. Do ciel ho nainštalovali po tom, ako začal rozprávať jeden svedok.

Na decembrovom pojednávaní Černák odmietol vypovedať, vyhlásil len, že bol kontaktovaný, ako má vypovedať. V liste, ktorý napísal prokurátorovi, to zdôvodnil zámerom, aby sa prípadne neohrozilo vyšetrovanie, keďže na pojednávaní boli aj médiá. Černák tvrdí, že ho kontaktoval advokát Viktor K. Ten bol v minulosti aj jeho advokátom, teraz zastupuje v kauze Alexandra B. a Milana B. „Aby som vypovedal to, že som nepočul žiadne rozhovory medzi obžalovanými v kauze sýkorky,“ napísal Černák, o čo ho údajne Viktor K. žiadal.

Video: Advokáta Viktora K. zadržali po súde s údajnými sýkorkami

Černák sa v liste odvoláva na advokáta

List
Foto: SITA, AP

Tvrdí, že advokát ho kontaktoval a usmerňoval opakovane. „Dokonca mi poskytol aj časť vyšetrovacieho spisu,“ dodal Černák v liste, pričom v tejto časti spisu sa nachádzala výpoveď utajeného svedka a prepisy zvukovej nahrávky z hlavného pojednávania.

Túto časť spisu poslal Černák prokurátorovi v prílohe svojho listu. Okrem toho mu dal k dispozícii aj list, ktorý mu advokát Viktor K. údajne napísal. Advokát Viktor K. sa z pondelkového pojednávania ospravedlnil, takže obsah Černákovho listu si bezprostredne nemohol vypočuť.

Odmieta však, že by Černáka ovplyvňoval. „Nevidím spôsob ani dôvod, prečo by som ho mal na niečo navádzať alebo ho ovplyvňovať, keď nebol svedkom trestnej činnosti, ktorá je prejednávaná,“ reagoval v pondelok pre agentúru SITA Viktor K.. Dodal, že Černák mal príležitosť povedať všetko na súde. „Pred Špecializovaným trestným súdom mal možnosť sa vyjadriť akýmkoľvek spôsobom ako svedok, on tam odmietol vypovedať, bolo to jeho slobodné rozhodnutie,“ dodal. Keďže v minulosti zastupoval aj Černáka, bavili sa o rôznych veciach, boli v kontakte aj písomne.

Viktor K. však nevedel potvrdiť, či Černákovi napísal spomínaný list, lebo jeho obsah si nevypočul. Na margo časti spisu, o ktorej Černák tvrdí, že ju dostal od neho, advokát poznamenal, že „to v base vždy koluje“. Napríklad aj jeho klient v kauze sýkorky mal spis k dispozícii. Viktor K. sa vyjadril aj k prepisom odpočúvaní, ktoré vznikli v ilavskej väznici. „Nevyplývajú z nich žiadne skutočnosti potvrdzujúce, že by bola trestná činnosť naozaj spáchaná či už pred tým alebo za mrežami väznice,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať