Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cesko slovensko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty images/koláž Webnoviny
28. 10. 2018 17:58 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Založenie Československa naštartovalo obdobie ekonomického progresu, komunisti ho pribrzdili

BRATISLAVA 28. októbra (WebNoviny.sk) – Založenie Československej republiky pred 100 rokmi znamenalo výrazné zmeny aj v ekonomickom smerovaní samotného Slovenska.

Ako pripomína analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová, od vzniku spoločného štátu v roku 1918 až do svetovej hospodárskej krízy v 30. rokoch, ale najmä do Mníchovskej dohody a obsadenia Čiech a Moravy nacistickým Nemeckom, sme zažívali obdobie reforiem a ekonomického progresu. Československo sa v tom období dokonca radilo na popredné priečky vyspelých krajín sveta.

Menová reforma

Medzi hlavné reformy, ktoré vznik samostatného Československa priniesol, patrilo uzákonenie 8-hodinového pracovného času, zavedenie sociálneho a zdravotného poistenia, ako aj vyučovanie na školách v národných jazykoch, čo bola zmena najmä pre dovtedy maďarizované Slovensko,“ uviedla Valachyová s tým, že v hospodárstve v tom čase čoraz väčšiu úlohu zohrával priemysel, ktorý sa začal rozvíjať aj na agrárnom Slovensku. V medzivojnovom období expandoval najmä automobilový, strojársky, textilný, či sklársky priemysel. V druhej polovici 30. rokov sa pridal aj zbrojársky priemysel.

Podiel priemyslu v československom hospodárstve v medzivojnovom období bol pritom zrejme ešte vyšší, ako súčasná tretina. Pre porovnanie, dnes v slovenskej ekonomike dominujú služby, ktoré tvoria až 60 % pridanej hodnoty. Podiel priemyslu je 27 %, stavebníctva 8 % a poľnohospodárstva len necelé 4 %.

Súčasťou vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov bola aj menová reforma, keď okolkovaním obeživa, rakúsko-uhorskej koruny, vznikla koruna československá s výmenným kurzom 1:1. Povojnová Európa však musela čeliť hyperinflácii a dnešné Rakúsko či Nemecko boli vtedy dokonca v horšej hospodárskej kondícii, ako stredná Európa. Ako pripomína Valachyová, Československo vtedy reagovala stiahnutím časti meny z obehu a vydaním štátnych cenných papierov ako protihodnoty za zadržané obeživo, čo pomohlo aspoň čiastočne pribrzdiť rast cien.

Centrálne plánované hospodárstvo

Po skončení 2. svetovej vojny a v 50. rokoch sa však ekonomický rozvoj v Československu a na západe Európy začal zásadne rozchádzať. Kým v komunistickom Československu sme si začali zvykať na centrálne plánované hospodárstvo, na západe mohli profitovať z Marshallovho plánu pomoci k rýchlejšej povojnovej obnove a investíciám. Ďalší hospodársky prepad Slovensko zažilo v 90. rokoch pri transformácii z centrálne plánovaného hospodárstva na trhovú ekonomiku.

Výraznejšie dobiehanie úrovne západu odštartovalo začiatkom 21. storočia a akcelerovalo po vstupe Slovenska a Česka do Európskej únie v roku 2004. Transfer technológií a prílev kapitálu pomohol k rozvoju ekonomík a zvýšeniu životnej úrovne obyvateľstva v oboch krajinách,“ dodala analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Dnes už hrubý domáci produkt na hlavu v parite kúpnej sily dosahuje 90 % priemeru Európskej únie, na Slovensku je to zhruba 80 %.

Odporúčané články

Kiska, Danko a Pellegrini sa zhodli, že Československo bolo významné pre rozvoj dnešnej krajiny Spôsob rozdelenia Československa patrí medzi výnimočné príbehy, Lajčák vníma aj hlboké ľudské väzby

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X