Zamestnanci NOÚ z obáv z nového riaditeľa poslali list ministerke, reakcia vedenia ich šokovala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Národný onkologický ústav (NOÚ)
Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave. Foto: SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 19. apríla 16:58

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) – Zamestnanci Národného onkologického ústavu (NOÚ) sa obávajú, že ani po odchode Jozefa Valockého z postu riaditeľa sa problémy ústavu nebudú riešiť.

Ako uvádzajú v otvorenom liste, ktorý poslali ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej, majú obavy, že stav sa zakonzervuje, lebo „vedením NOÚ bude poverený ďalší človek s politickým pozadím, nedostatočnými riadiacimi zručnosťami a nízkou znalosťou špecifickej onkologickej oblasti“, píše sa v liste.

Podpísaní zamestnanci žiadajú ministerku, aby až do uskutočnenia oficiálneho výberového konania na funkciu generálneho riaditeľa poverila riadením NOÚ Jozefa Dolinského.

Dolinský riadil ústav až do príchodu Valockého, po čom ho vtedajší minister Tomáš Drucker menoval za šéfa tímu zodpovedného za prípravu a realizáciu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava. Dolinský naďalej ostal pôsobiť ako primár Oddelenia klinickej onkológie E v NOÚ.

Ako zamestnanci ďalej v liste uvádzajú, žiadajú ministerku, aby výberové konanie na riaditeľa NOÚ prebehlo transparentne, s verejným vypočutím kandidátov a zverejnením ich projektov.

„Osud najšpičkovejšieho onkologického zariadenia na Slovensku nám nie je ľahostajný. Pevne veríme, že ani vám a vaše rozhodnutia budú toho dôkazom,“ uzatvorili zamestnanci svoj list.

Upozornenie vedenia signatárom listu

Táto korešpondencia vzbudila nevôľu vedenia NOÚ. Ako zamestnanci upozornili, rada riaditeľov NOÚ – Valocký, ekonomický riaditeľ Tomáš Alscher a medicínsky riaditeľ Juraj Pechan – poslala signatárom listu upozornenie.

Žiada ich v ňom, aby sa „zdržali akýchkoľvek aktivít, ktoré sú nezlučiteľné s výkonom vašej funkcie a ktoré pôsobia zastrašujúco na onkologických pacientov a ich rodinných príslušníkov. Pre vedenie NOÚ je neprípustné, aby sa pacient stal rukojemníkom akéhokoľvek indviduálneho boja,“ píšu riaditelia v upozornení.

Signatári listu sa voči tomu ohradili. „Čestne prehlasujeme, že za našou iniciatívou nie sú žiadne politické ani mocenské úmysly, ide len o dobrovoľnú a úprimnú snahu upozorniť na problémy v NOÚ a snahu presadiť pri voľbe nového riaditeľa transparentné, odborné a apolitické kritériá. Čestne prehlasujeme, že žiaden podpis od zamestnancov, od pacientov, ani príbuzných pacientov nebol získaný pod nátlakom ani kladením akýchkoľvek podmienok, všetko prebiehalo výlučne na dobrovoľnej báze,“ uvádzajú vo svojej reakcii.

„Sme šokovaní, ako zastrašujúco a amorálne na našu transparentnú iniciatívu do 24 hodín od spustenia zareagovalo vedenie NOÚ. Zo strany vedenia NOÚ to považujeme za neadekvátnu a nekalú reakciu, ktorá je len ďalším dôkazom nekompetentnosti riešiť v NOÚ nahromadené problémy,“ tvrdia zamestnanci ústavu.

Etický kódex zamestnancov NOÚ

Vedenie NOÚ ich upozorňuje, že aj keď „plne rešpektuje právo zamestnancov na vyjadrenie svojho názoru“, všetky aktivity musia plne korešpondovať s Etickým kódexom zamestnancov NOÚ a rovnako aj morálnymi hodnotami zdravotníckych pracovníkov. „Nie sme si vedomí, že by sme našou transparentnou iniciatívou porušili Etický kódex zamestnanca a morálne hodnoty,“ reagovali zamestnanci.

Za 24 hodín pod svoj list vyzbierali vyše 243 podpisov. „Pôvodne sme podpisy plánovali zbierať do konca týždňa, ale vzhľadom na zastrašujúce pracovnoprávne praktiky vedenia NOÚ voči zamestnancom sme zbieranie podpisov ukončili predčasne,“ uviedli signatári.

Valocký sa rozhodol rezignovať z postu generálneho riaditeľa NOÚ k 30. aprílu po tom, čo pre nedostatok personálu, predovšetkým sestier, musel ústav začať odkladať operácie pacientov. Podobnému problému čelil Valocký už aj v minulosti, keď pod jeho vedením Fakultná nemocnica v Nitre musela odkladať operácie pre nedostatok anestéziológov. Následne Valockého, ktorý je poslancom za stranu Smer-SD, minister Drucker vymenoval za riaditeľa NOÚ v novembri 2016.

Reakcia Národného onkologického ústavu

Hovorkyňa NOÚ Martina Šoltésová v reakcii uviedla, že primár Dolinský prostredníctvom otvoreného listu zamestnancov a onkologických pacientov liečených v Národnom onkologickom ústave zbieral podpisy na podporu nielen od zamestnancov ústavu, ale predovšetkým od pacientov, ich príbuzných, širokej verejnosti a svojich známych. „Máme vedomosť, že z celkového počtu 830 zamestnancov Národného onkologického ústavu sa podpísal pod tento list len zlomok zamestnancov, a teda 243 podpisov tvoria predovšetkým pacienti a návštevníci NOÚ,“ poznamenala.

Ako dodala, v priebehu stredy 18. apríla bol odbor pre styk s verejnosťou kontaktovaný zo strany viacerých pacientov s obavou o zachovanie kontinuity svojej liečby v súvislosti s podpísaním, respektíve nepodpísaním otvoreného listu. Vzhľadom k tomu sa vedenie NOÚ, t.j. rada riaditeľov, rozhodlo pristúpiť k písomnému upozorneniu troch zamestnancov (Jozef Dolinský, primár oddelenia OKO E, Ľubica Karabová, denná manažérka oddelenia ambulantnej chemoterapie, Adriana Šrámkova, denná manažérka oddelenia OKO E ), ktorí distribuovali tento list predovšetkým medzi pacientov a návštevy NOÚ.

Vedenie NOÚ je presvedčené, že individuálne záujmy a s tým spojená aktivita primára Dolinského pôsobia zastrašujúco na onkologických pacientov a ich rodinných príslušníkov. „Je pre nás neprípustné, aby sa pacient stal rukojemníkom v tejto aktivite jedného primára. Primárnou úlohou vedenia bolo v tomto prípade chrániť pacientov a obmedziť aktivity, ktoré by boli príčinou ich obáv. Zároveň boli ubezpečení zamestnanci NOÚ, že vedenie ústavu plne rešpektuje právo zamestnancov na vyjadrenie svojho názoru, avšak všetky aktivity musia plne korešpondovať s Etickým kódexom zamestnancov NOÚ a rovnako aj morálnymi hodnotami zdravotníckych pracovníkov,“ upozornila hovorkyňa.

Podľa Šoltésovej NOÚ poskytuje na väčšine svojich pracovísk liečbu pre onkologických pacientov v štandardnom režime, dočasné obmedzenia sú len na oddeleniach chirurgickej onkológie, kde eviduje nárast čakacej doby u pacientov čakajúcich na závažnejšie chirurgické zákroky. „Vedenie v súčasnosti aktívne spolupracuje so stredným zdravotníckym manažmentom na stabilizácii situácie a je presvedčené, že daná aktivita je len bojom jedného primára spoločne so svojím blízkym kolektívom za cieľom získania osobného prospechu,“ uzavrela hovorkyňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáJozef DolinskýJozef ValockýTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNOÚ Národný onkologický ústav