Zamestnať dlhodobo nezamestnaného bude pre firmy výhodnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nezamestnanosť
Foto: Shutterstock
BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Od začiatku novembra tohto roka sa výrazne znížia zamestnávateľom odvody pri zamestnaní osoby, ktorá je evidovaná na úrade práce viac ako jeden rok.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament.

Kým v súčasnosti platí zamestnávateľ odvody za zamestnanca vo výške 35,2 % z jeho hrubej mzdy, po novom bude zamestnávateľ po prijatí dlhodobo nezamestnaného platiť počas jedného roka len sociálne odvody v sume 1,05 %.

Pôvodne dlhodobo nezamestnaný však bude môcť dostávať v hrubom najviac 536 eur, čo je 67 % z priemernej mzdy na Slovensku.

Obídu dohodárov i zamestnancov

Odvodová úľava sa nebude vzťahovať na pôvodne dlhodobo nezamestnaných, ktorí budú pracovať na dohody. Ako uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí, jeho cieľom je podporovať zamestnávanie v klasickom pracovnom pomere.

Úľava sa bude dať využiť len na pracovný vzťah dlhodobo nezamestnaného u toho zamestnávateľa, ktorý si uplatnil túto odvodovú úľavu ako prvý.

Dlhodobo nezamestnaná nízkopríjmová osoba pritom môže mať aj iný pracovnoprávny vzťah, avšak na ten sa už odvodová úľava uplatňovať nemôže. Voči zamestnávateľovi, ktorý chce využiť pri zamestnaní dlhodobo nezamestnaného odvodovú úľavu, nesmie Sociálna poisťovňa ani príslušná zdravotná poisťovňa evidovať pohľadávky na poistnom.

Zamestnávateľ si bude môcť uplatniť odvodovú úľavu len vtedy, ak pre zamestnanie dlhodobo nezamestnaného neprepustil svojho doterajšieho zamestnanca. Príslušnej zdravotnej poisťovni a Sociálnej poisťovni to bude zamestnávateľ preukazovať písomným alebo elektronickým vyhlásením.

Pôvodne dlhodobo nezamestnanej osobe štát umožní doplatiť poistné na dôchodkové poistenie za obdobie odvodovej úľavy, aby jej toto obdobie mohlo byť zhodnotené pre budúce dôchodkové nároky.

SZČO a Sociálna poisťovňa

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) už nebudú mať od roku 2015 prihlasovaciu a odhlasovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni pri platení povinných sociálnych odvodov.

Vznik povinného poistenia, ako aj výšku poistného, dátum jeho splatnosti a údaje týkajúce sa platenia poistného SZČO oznámi Sociálna poisťovňa.

V súčasnosti sa SZČO musia prihlásiť v poisťovni na povinné platenie odvodov, ak ich hrubý príjem pred odpočítaním výdavkov za predchádzajúci rok presiahol 12- násobok minimálneho vymeriavacieho základu. Za minulý rok ide o sumu 4 716 eur.

Odhlášku z povinného platenia odvodov si SZČO musia podať vtedy, ak ich hrubý príjem za rok 2012 klesol pod 4 716 eur.

Mení sa aj vymeriavací základ

Zmeny nastanú aj pri určovaní vymeriavacieho základu SZČO. Základ dane SZČO sa už nebude deliť počtom mesiacov predošlého roka, v ktorých táto osoba dosahovala príjmy z podnikania, ale zohľadňovať sa budú všetky mesiace kalendárneho roka.

Do vymeriavacieho základu SZČO sa nebudú zahŕňať príjmy, ktoré nesúvisia s jej činnosťou, napríklad poistné zaplatené na dobrovoľné poistenie a príspevky na dobrovoľné starobné dôchodkové sporenie, príjem osobného asistenta, ako aj príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.

„Základ dane na účely vymeriavacieho základu sa upraví o príjmy a výdavky spojené s výkonom činnosti osobného asistenta a o príjmy a výdavky zo zahraničia, ktoré nie sú rozhodujúce na určenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby,“ uvádza ministerstvo práce.

Rezort práce a sociálnych vecí tiež presadil, aby sa nezaplatenie poistného na dobrovoľné poistenie dva mesiace po sebe považovalo za prejav vôle ukončiť dobrovoľné poistenie.

„Táto úprava predchádza vzniku prípadov, kedy je potrebné vymáhať poistné od poistencov, ktorí už nemajú vôľu byť dobrovoľne poistení, prestali si plniť povinnosť platiť poistné, ale nesplnili si svoju odhlasovaciu povinnosť,“ tvrdí ministerstvo.

Novelou zákona sa tiež skráti obdobie, za ktoré sa skúma zaplatenie poistného na nemocenské poistenie pri posúdení nároku na nemocenské dávky pre SZČO a dobrovoľne poistené osoby, z desiatich na päť rokov. Nezaplatenie poistného na poistenie v nezamestnanosti v sume nižšej ako 5 eur už nebude mať vplyv na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky