Zamestnateľnosť Rómov z vylúčených oblastí je riešiteľný problém, zhodujú sa slovenskí experti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Mataš.

BRATISLAVA 29. októbra (WebNoviny.sk) – Firmy na Slovensku v súčasnosti preukázateľne zápasia s nedostatkom pracovnej sily a na druhej strane stojí približne 100-tisíc nezamestnaných Rómov zo sociálne vylúčených lokalít, ktorí nemajú prácu.

Tvrdia to predstavitelia Nadácie Pontis, podľa ktorých práve táto skupina môže podnikateľom pomôcť vyriešiť ich problémy s hľadaním zamestnancov. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka Nadácie Pontis Simona Fabiáne.

Značný pracovný potenciál

Nadácia Pontis sa už dlhšie zaoberá otázkou zamestnateľnosti marginalizovaných Rómov. Podľa Pontisu je potenciál nezamestnaných zo sociálne vylúčených lokalít značný. Počet takýchto ľudí je vysoký a zároveň majú zručnosti, ktoré nadobudli neformálne, napríklad z práce v šedej ekonomike.

Nadácia pripomína, že táto skupina má veľkú motiváciu získať legálne, stabilné a dlhodobé zamestnanie. Tento týždeň preto organizovala podujatie Pro bono akčné fórum na tému Praktické kroky k zamestnávaniu Rómov vo vašej firme, na ktorom sa zišli slovenskí experti a zástupcovia všetkých sektorov a spoločne vytvorili akčný plán pre vybrané firmy ochotné prijať navrhované opatrenia.

Nadácia Pontis

Mimovládna organizácia problematiku zamestnanosti Rómov riešila v spolupráci s firmami, ktoré na východnom Slovensku získali v tejto oblasti praktické skúsenosti a výsledkom je pätica odporúčaní pre spoločnosti, ktoré majú o zamestnávanie občanov z marginalizovaných oblastí záujem.

Nadácia Pontis pripomína firmám, že zamestnávanie týchto skupín obyvateľstva si vyžaduje dostatočný čas a individuálny a špecifický prístup, ktorý treba zvoliť a nasmerovať na rómskych a často i nerómskych zamestnancov. Ako príklad uvádza spoločnosť Whirlpool Slovakia, ktorá začala zamestnávať Rómov v roku 2014 a dnes tvoria pätinu všetkých jej zamestnancov.

U.S. Steel Košice

Podľa nadácie je nevyhnutná i podpora rodinných vzťa­hov a osobného života rómskych zamestnancov. V spoločnosti U. S. Steel Košice rozbehli projekt zameraný na zamestnávanie mužov z rómskych komunít, ktorý neskôr rozšírili aj o prácu s ich deťmi, keďže bolo zrejmé, že efektivita za­mestnanca závisí aj od dobrého rodinného a sociálneho zázemia.

Odborníci odporúčajú spoločnostiam posilniť vzťahy s miestnymi autorita­mi a komunitnými centrami, ktoré budú vedieť riešiť situáciu priamo so zamestnancom. „Prax nám ukázala, že cielená spolupráca s materskou školou, základnou školou, strednou školou, obecnými úradmi a mestským úradom, ako aj úradom práce je nevyhnutná a veľmi prospešná,“ uviedol Jaroslav Grygar zo spoločnosti Whirlpool Slovakia.

Pontis radí firmám, aby pristupovali k pracovníkom individuálne a vnímali ich viac ako ľudí s neľahkým zázemím, pretože práve ľudia z vylúčených prostredí potrebujú cítiť stabilitu, ktorá je pre nich motivujúca. Efektívnym prostredníkom medzi firmami a potenciálnymi zamestnancami sú mimovládne organizácie, ktoré majú možnosti poskytovať sociálny servis nielen pre daného človeka, ale i pre celú jeho rodinu a komunitu.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nadácia Pontis