Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robotníci, zamestnanci, práca
Foto: www.thinkstockphotos.com
7. 11. 2018 17:40 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Zamestnávanie pracovníkov zo zahraničia sa zjednoduší, ministerstvo práce súhlasilo so zmenami

BRATISLAVA 7. novembra (WebNoviny.sk) – Asociácii priemyselných zväzov (APZ) sa na utorkovom takmer 6-hodinovom rokovaní na ministerstve práce a sociálnych vecí podarilo presadiť jej zásadné pripomienky k novelám zákonov, ktoré sa týkajú zamestnávania pracovníkov zo zahraničia.

Proces sa tak po rokoch nespokojnosti zamestnávateľov, ktorým chýba pracovná sila, výrazne skráti a zjednoduší, uvádza APZ v tlačovej správe. Asociácia považuje za najväčší úspech skrátenie konania na cudzineckej polícii minimálne o polovicu, z 90 dní na maximálne 45 dní v prípade okresov s nedostatkom pracovnej sily.

Opatrenie by stratilo význam

Zákon o pobyte cudzincov v takýchto okresoch momentálne stanovuje cudzineckej polícii 90-dňovú zákonnú lehotu na vybavenie žiadosti o udelenie prechodného pobytu za účelom zamestnania odo dňa jej podania. „Novela zákona ju síce skrátila na 30 dní, ale nie od momentu podania žiadosti, ale odo dňa doručenia potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta cudzincom, o ktoré žiada cudzinecká polícia príslušný úrad práce. V zákone však chýbala zákonná lehota na vyžiadanie tohto potvrdenia,“ upozorňuje asociácia.

„Navrhli sme preto takúto lehotu zaviesť, inak by opatrenie podľa nás stratilo význam a konanie by sa opäť naťahovalo. Podarilo sa nám presadiť, aby polícia musela požiadať o potvrdenia do siedmich dní od podania žiadosti o udelenie prechodného pobytu. Celý proces by mal po novom so všetkým trvať najviac 45 dní,“ uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov Andrej Lasz.

Odmietanie zákaziek pre nedostatok pracovnej sily

Proces by mal byť po novom jednoduchší aj po administratívnej stránke. Ministerstvo práce napokon súhlasilo s pripomienkou APZ, aby žiadateľovi zanikla povinnosť doložiť k žiadosti doklad o požadovanom vzdelaní pri neregulovaných povolaniach (regulované sú napríklad lekár či učiteľ).

„Treba však dodať, že kým cudzinecká polícia nezíska od vlády financie na vybudovanie elektronického informačného systému, ďalej sa už nepohneme,“ dodáva generálny sekretár APZ.

Systém by podľa asociácie umožnil napríklad elektronické objednávanie žiadateľov na príslušnom oddelení cudzineckej polície, kde aktuálne čakajú aj niekoľko hodín. Investícia by však priniesla aj ďalšie výhody. „Žiadateľ by s cudzineckou políciou mohol komunikovať elektronicky, mal by lepší prehľad o priebehu a stave procesu a systém by tiež prepojil ministerstvá a úrady, ktoré vstupujú do procesu zamestnávania cudzincov,“ tvrdí APZ.

„Situácia na pracovnom trhu je dnes taká, že 37,6 % firiem odmieta zákazky z dôvodu nedostatku pracovnej sily. Jednoduchšie pravidlá pre prijímanie zamestnancov spoza hraníc pomôžu zabrániť ďalším škodám,“ zdôraznil Lasz. Prioritou je pritom podľa neho zamestnávanie Slovákov, ktoré je navyše oveľa jednoduchšie.

„Je tu však veľké množstvo pracovných miest, ktoré sa kvalifikovanými Slovákmi dlhodobo nedajú obsadiť. V budúcnosti môže tento problém čiastočne vyriešiť automatizácia,“ dodal Lasz.

Odporúčané články

Sociálna poisťovňa ukončila prepočítavanie starobných dôchodkov, priemerne sa zvýšili o 42 eur Slovenky pracujú 61 dní v roku zadarmo, podľa ministerstva za to môže rodový rozdiel v platoch

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X