Zamestnávatelia chcú testovať zamestnancov priamo vo firme, sú ochotní pozastaviť výrobu

Novel coronavirus 2019 nCoV pcr diagnostics kit. This is RT PCR kit to detect presence of 2019 nCoV or covid19 virus in clinical specimens. In vitro diagnostic test based on real time PCR technology
Foto: Getty Images

Zamestnávatelia združení v Asociácii priemyselných zväzov navrhujú vláde SR, aby firmám umožnila plošne testovať, ak zamestnávajú viac ako 250 zamestnancov. Ide približne o 500 podnikov.

Súčasťou návrhu priemyselných zväzov je aj predĺženie časového intervalu na vykonanie antigénových testov na pôde zamestnávateľa, a to už od stredy 28. októbra s tým, že by každá firma individuálne zachovala sedemdňový odstup do ďalšieho plošného testovania obyvateľov.

Viac o téme: Koronavírus

Štátu by to výrazne odľahčilo kapacity, nakoľko sa rozprávame o stovkách tisíc občanov Slovenska, ktorí v týchto firmách pracujú a firmy by dokázali ľahšie zladiť testovanie so životom fabriky. Niektorí zamestnávatelia sú ochotní za týmto účelom pozastaviť výrobu na jeden deň,“ upresňuje generálny sekretár zväzu Andrej Lasz s tým, že takáto forma by zároveň mnohých občanov motivovala k absolvovaniu testov.

Firmy v tejto súvislosti požadujú, aby im štát zabezpečil potrebné množstvo antigénových testov a zdravotníckeho personálu, respektíve, aby im umožnil využitie zdravotných pracovníkov, ktorých si zabezpečia samy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie APZ Asociácia priemyselných zväzov