Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
Foto: ilustračné Getty Images
27. 04. 2019 13:21 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Zamestnávatelia kritizujú systém vzdelávania a chcú viac argumentov pre vyššiu minimálnu mzdu


BRATISLAVA 27. apríla (WebNoviny.sk) – Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) potrebuje viac argumentov pre minimálnu mzdu na úrovni 60 % priemernej mzdy. Uviedol to na tlačovej besede po piatkovom sneme RÚZ jej prezident Miroslav Kiraľvarga.

„Postupne chceme smerovať k tomu, aby minimálna mzda na Slovensku predstavovala 60 percent priemernej mzdy v národnom hospodárstve,“ povedal po sneme premiér Peter Pellegrini.

Bezodplatné udeľovanie kvót

Zásadnými prioritami RÚZ, ktoré na sneme predstavili, sú konkurencieschopnosť, vzdelávanie a pracovná mobilita. V oblasti posilňovania konkurencieschopnosti zamestnávatelia očakávajú, že vláda podporí transformáciu priemyslu na nízkouhlíkovú výrobu aj formou bezodplatného prideľovania kvót, prehodnotením využívania zdrojov naakumulovaných v Environmentálnom fonde, či zavedením udržateľého systému kompenzácie vysokých cien elektrickej energie pre energeticky náročný priemysel.

Problém vidia zamestnávatelia aj na slovenskom trhu práce, kde je pretrvávajúci nedostatok pracovníkov. RÚZ v tejto súvislosti iniciovala množstvo aktivít, ktoré vyústili do prijatia Stratégie pracovnej mobility cudzincov v Slovenskej republike, ktorej implementácia by mala zjednodušiť procesy prijímania pracovníkov z tretích krajín.

S trhom práce podľa únie súvisí aj problematika vzdelávania. „Žiadnu reálnu zmenu, žiadne reálne kroky, ktoré by tento stav zmenili, nevidíme,“ konštatoval na tlačovej besede prvý viceprezident RÚZ Mário Lelovský. V uplynulom roku podľa neho bola RÚZ na čele iniciatívy zamestnávateľov za reformu terciárneho vzdelávania.

Kvalitnejšie matematické vzdelávanie

„Žiaľ, po roku možno konštatovať, že vôľa kompetentných inštitúcií zásadne zmeniť a skvalitniť systém vzdelávania je vlažná a skôr v deklaratívnej rovine,“ uviedol. Zdôraznil tiež potrebu skvalitnenia matematického vzdelávania.

RÚZ negatívne vníma aj sociálne balíčky, ktoré sa podľa nej prijímajú „zbrklo“, bez toho, aby boli jasne odkomunikované.

Republiková únia zamestnávateľov chráni zamestnávateľské záujmy svojich členov a snaží sa o zlepšovanie podnikateľského prostredia v SR. Je členom Hospodárskej a sociálnej rady SR a ako jediná zamestnávateľská organizácia v SR je členom Businesseurope, Únie európskych priemyselných a zamestnávateľských zväzov. Tento rok si RUZ pripomenula 15. výročie svojej činnosti.

Odporúčané články

Odborári chcú minimálnu mzdu zvýšiť na 635 eur, zamestnávatelia upozorňujú aj na prehriaty trh práce Opatrovatelia na Slovensku zrejme dostanú viac peňazí, príspevky by sa mali zvýšiť o desiatky eur

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X