Zamestnávatelia odmietajú návrh Richtera, aby sa nezamestnaný nemohol vrátiť do pôvodnej firmy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Richter
Ján Richter - minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Foto: archívne, SITA/Monika Zaková.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) nesúhlasí so zámerom ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, aby sa zakázal návrat nezamestnaného k pôvodnému zamestnávateľovi po tom, ako bude čerpať dávku v nezamestnanosti.

„Obávame sa, že takáto striktná legislatíva sa môže v konečnom dôsledku kvôli pár špekulantom vypomstiť obom stranám. Zamestnancovi tým, že príde o potencionálne pracovné miesto a zamestnávateľovi tým, že príde o pracovnú silu a bude musieť hľadať alternatívne riešenia,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa AZZZ Miriam Filová Špániková.

Relevantné dôvody na opustenie miesta

Podľa hovorkyne AZZZ sa môže stať, že zamestnanec musel pre relevantné dôvody (zdravotné, rodinné dôvody, a pod.) opustiť svoje pôvodné pracovné miesto, pričom nemal záujem na rozdiel od špekulantov využívať sociálny systém.

„Medzičasom sa mu životná situácia zlepší, ustáli a rád by sa vrátil k pôvodnému zamestnávateľovi, ktorý by ho možno aj rád prijal naspäť, nakoľko je už zaškolený, pozná pracovné prostredie a podobne, avšak touto zmenou to už nebude možné,“ upozornila.

So špekulantmi treba urobiť poriadok

AZZZ podľa nej súhlasí, že treba urobiť poriadok so špekulantmi. „Sme, samozrejme, otvorení ďalšej diskusii na túto tému, možno aj hľadaniu iného nástroja, ako vyriešiť problematiku špekulantov, aby na toto opatrenie nedoplácali slušní zamestnanci, či zamestnávatelia,“ dodala.

„Zamestnávatelia v priemysle si nie sú vedomí takýchto krokov zo strany zamestnancov a firiem,“ tvrdí pre agentúru SITA hovorkyňa Asociácie priemyselných zväzov SR (APZ) Silvia Šeptáková. Sprísnenie legislatívy preto považuje APZ za zbytočné. „Sme za to, aby bol Zákonník práce, naopak, flexibilnejší,“ povedala.

Ako pre agentúru SITA uviedol tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták, o takomto zámere počuje prvýkrát a navrhovanému obmedzeniu nerozumie. „Prečo by sme mali brániť firmám opätovne zamestnávať svojich zamestnancov,“ pýta sa. Neverí tomu, že sa prepúšťanie zo „špekulatívnych“ dôvodov deje v štatisticky významných rozmeroch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján RichterMartin Hošták