Zamestnávatelia odmietajú povinný príspevok na rekreáciu, návrh Dankovej SNS považujú za populizmus

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) súhlasia s podporou domáceho cestovného ruchu, avšak zároveň dôrazne odmietajú financovať nesystémové návrhy, ktoré slúžia primárne na zvyšovanie politických preferencií.

Za takýto návrh firmy považujú povinný príspevok na rekreáciu z dielne Slovenskej národnej strany. Konštatovala to RÚZ v tlačovej správe.

Zamestnávatelia združení v RÚZ dlhodobo kritizujú zneužívanie pracovnej či sociálnej legislatívy na politické ciele. Popri minimálnej mzde, či víkendových a nočných príplatkoch má byť ďalším práve návrh zavádzajúci povinný príspevok na rekreáciu zamestnanca.

Firmy majú rôzne motivačné systémy

RÚZ má za to, že nie každý zamestnávateľ disponuje dostatkom zdrojov určených na podporu rekreácie svojich zamestnancov.

„Firmy majú rôzne motivačné systémy a regulácia poskytovania sociálnych programov zamestnancom významne zužuje paletu poskytovania možných benefitov. Vynútené benefity tiež zásadne obmedzujú priestor pre vnútropodnikové kolektívne vyjednávanie. Z tohto dôvodu RÚZ požaduje vypustiť z novely zákona o podpore cestovného ruchu povinnosť zamestnávateľa poskytovať príspevok na rekreáciu a ponechať ho na dobrovoľnej báze,“ uviedla RÚZ.

Zamestnávatelia zároveň vyzývajú politické strany, aby upustili od zneužívania pracovnej či sociálnej legislatívy na politické ciele. Upozorňujú, že účty za takéto politické žúry neplatia politici, ale samotní zamestnávatelia a nepriamo ich zamestnanci či spotrebitelia. „Takýto prístup považujú firmy za krajne nezodpovedný a v budúcnosti naň môžu doplatiť široké vrstvy občanov,“ dodala RÚZ.

Príspevok maximálne 275 eur

Návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, ktorý predložili poslanci za SNS a bude sa o ňom rokovať v druhom čítaní, má od začiatku roka 2019 umožniť, aby zamestnávatelia povinne poskytovali príspevok na rekreáciu zamestnancov.

Príspevok by mal predstavovať 55 % oprávnených nákladov na rekreáciu, maximálne vo výške 275 eur. Takú sumu zamestnávatelia uhradia, ak zamestnanci vynaložia na rekreáciu 500 eur a viac. Platiť to má pre zamestnancov, ktorí nepretržite pracujú u zamestnávateľov aspoň dvanásť mesiacov a majú dohodnutý pracovný pomer na ustanovený pracovný čas, ak o príspevok zamestnanci požiadajú.

Republiková únia zamestnávateľov je najreprezentatívnejšia zamestnávateľská organizácia na Slovensku, ktorej základným cieľom je chrániť spoločné zamestnávateľské záujmy svojich členov a zasadzovať sa za zlepšenie podnikateľského prostredia v SR. RÚZ je členom Hospodárskej a sociálnej rady SR, a je ako jediná zamestnávateľská organizácia zo Slovenska riadnym členom BUSINESSEUROPE, Únie európskych priemyselných a zamestnávateľských zväzov so sídlom v Bruseli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie Hospodárska a sociálna rada SRRUZ Republiková únia zamestnávateľovSNS Slovenská národná strana