Zamestnávatelia presadzujú dobrovoľné testovanie firiem a kritizujú vládou prijímané opatrenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Koronavirus, celoplošné testovanie
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Dobrovoľné testovanie firiem s podporou štátu bez obmedzení je efektívna cesta ako ochrániť zdravie a zachovať princípy trhového hospodárstva. Taký je odkaz zamestnávateľských organizácií vláde.

Kritika prijímaných opatrení

Asociácia priemyselných zväzov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Klub 500, Republiková únia zamestnávateľov a Slovenská obchodná a priemyselná komora zároveň vyzývajú, aby sa do boja s pandémiou vniesla koncepčnosť a strategický prístup.

„Nepredvídateľnosť prijímaných opatrení, absencia či neakceptovanie odbornej diskusie bez akejkoľvek jasnej a čitateľnej stratégie ešte viac umocňujú negatívne dopady pandémie na podnikateľské prostredie i spoločnosť ako celok,“ konštatujú.

Firmy chcú výraznejšiu podporu od štátu

Zamestnávatelia pritom trvajú na tom, aby testovanie bolo dobrovoľné, na základe vlastného zváženia, potrieb a plánov jednotlivých spoločností a aby nebolo limitované počtom zamestnancov. Ako totiž upozorňujú, vo firmách nad 500 ľudí pracuje iba približne 20 % všetkých zamestnancov.

Vzhľadom na to, že ide o organizačne a finančne náročný proces, žiadajú zamestnávatelia od štátu aj výraznejšiu podporu.

„A to formou poskytnutia testov, napríklad cez centrálne sklady v krajských mestách alebo finančnej kompenzácie, ktorá by mala mať časovo a administratívne nenáročnú legislatívnu podobu,“ navrhujú. Zároveň považujú za kľúčové aj zníženie administratívnej záťaže napríklad pri zriaďovaní mobilných odberných miest a v otázke vydávania a platnosti certifikátov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie APZ Asociácia priemyselných zväzovAZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRKlub 500RÚZ Republiková únia zamestnávateľovSOPK Slovenská obchodná a priemyselná komora