Zamestnávateľom a SZČO sa opäť posunie splatnosť sociálnych odvodov, treba si dať pozor na výšku obratu

Peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 21. apríla, 13:30

Časti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa posunie splatnosť sociálnych odvodov za apríl z mája na koniec júna tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda. Týka sa to zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent.

Posun sa dotkne aj tzv. rizikovej práce

Posun splatnosti z mája na koniec júna sa vzťahuje aj na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že pre tento krok vyberie Sociálna poisťovňa za apríl na poistnom o 7,5 milióna eur menej.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Vláda už v decembri minulého roka rozhodla o tom, že pre zamestnávateľov a SZČO s poklesom obratu najmenej o 40 percent posunie splatnosť sociálnych odvodov za marec, máj, jún a júl vlaňajška z 31. decembra minulého roka na 30. jún tohto roka.

Umožňuje to novela

Do 30. júna tohto roka sa časti podnikateľov po rozhodnutí vlády takisto odložila splatnosť poistného na sociálne poistenie za december minulého roka a január, február a marec tohto roka. Poistné, ktoré platí zamestnanec, a odvádza ho jeho zamestnávateľ, je zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti.

Vláda môže podľa zákona o sociálnom poistení stanoviť obdobie, za ktoré sa má platiť poistné na sociálne poistenie v inom ako v štandardnom termíne splatnosti, a tiež posunúť termín splatnosti tohto poistného. Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú začiatkom apríla minulého roka schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

Krajniak chce pomôcť

Ministerstvo práce a sociálnych vecí podľa ministra Milana Krajniaka uvažuje nad tým, ako pomôcť platiteľom odvodov do Sociálnej poisťovne v čase, keď budú odložené odvody musieť zaplatiť. „Do 30. júna prídeme s nejakým návrhom riešenia, zatiaľ neviem, aká forma to bude,“ povedal.

Väčšina zamestnávateľov a SZČO však podľa neho odložené sociálne odvody priebežne spláca. Počet subjektov, ktoré budú musieť do konca júna zaplatiť odložené odvody za všetky predošlé mesiace, tak podľa ministra práce a sociálnych vecí nie je vysoký. „Nechceme ich tlačiť do toho, aby museli jednorazovo zaplatiť veľkú sumu peňazí,“ dodal Krajniak.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSociálna poisťovňaVláda SR