Zamestnávateľom sa nepáči zverejňovanie pokút od inšpekcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Národný inšpektorát práce
Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasí s návrhom, aby Národný inšpektorát práce zverejňoval právoplatné a vykonateľné rozhodnutia o udelení pokuty. Takýto krok má podľa RÚZ potenciál narušiť konkurenčné a podnikateľské prostredie v danom odvetví. Zamestnávateľská únia to odkázala rezortu práce a sociálnych vecí počas pripomienkového konania k návrhu novely zákona o inšpekcii práce, ktorou sa má zaviesť zverejňovanie rozhodnutí o udelení pokuty.

Ako upozorňuje RÚZ, jednotlivé odvetvia a výroby majú špecifické požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a na štruktúru pracovnej sily. „Špecifické požiadavky daného odvetvia, napríklad zvýšené nebezpečenstvo pracovného úrazu, pritom môžu byť kompenzované inými faktormi, ktoré sa v danom rozhodnutí nemusia zohľadňovať, ako napríklad nadpriemerné platové ohodnotenie,“ zdôvodňujú zamestnávatelia. Zverejňovanie týchto rozhodnutí tak môže podľa RÚZ skresliť celkový obraz o danom odvetví a narušiť konkurenčné prostredie.

Ku kritike zverejňovania právoplatných a vykonateľných rozhodnutí o udelení pokút sa pridala aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ). „Návrh neuvažuje so zohľadňovaním rozsahu priestupkov a miery zavinenia priestupcov. Postihnutí zverejnením na čiernej listine by sa tak stali rovnako tí, ktorí sa dopustili menej závažného nedovoleného konania popri vážnejších priestupcoch,“ upozornila AZZZ. Ako pokračuje, vytváranie čiernych listín môže firmám spôsobiť vážne škody, ktorých dopady môžu byť neporovnateľne väčšie ako dôvod uloženia pokuty. „Opatrenie by z uvedených dôvodov malo negatívny dopad na kvalitu podnikateľského prostredia a zamestnanosť,“ dodala AZZZ.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí svoj zámer zverejňovať rozhodnutia o udelení pokút zdôvodnilo tým, že sa tým zabezpečí transparentnosť konania inšpekcie práce. „Účelom návrhu je zvýšiť informovanosť verejnosti o subjektoch, ktoré porušili povinnosti právnych predpisov, ktorých kontrola dodržiavania spadá do kompetencie príslušných inšpektorátov práce a o nedostatkoch, za ktoré bola uložená pokuta,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí. Podľa ministerstva sa tým sleduje aj výchovná úloha a preventívne pôsobenie na zamestnávateľské subjekty s cieľom zvyšovať právne povedomie a eliminovať protiprávne konanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie RUZ Republiková únia zamestnávateľov