Žampovci sa vrátili z úspešnej prípravy na Novom Zélande

Adam Žampa
Foto: adamzampa.com

STARÝ SMOKOVEC 9. septembra (WEBNOVINY) – Stráviť polovicu leta na snehu nie je vábivá predstava, ale najlepší slovenský zjazdár Adam Žampa si na to už zvykol.

Spoločne s bratom Andreasom a svojím minitímom (otec Tomáš Žampa, asistent Tomáš Kmeť a servisman Stano Vozárik) sa len nedávno vrátili z Nového Zélandu, kde sa už tretí raz pripravovali na novú sezónu. A že sa pripravovali poctivo, o tom svedčia nasledovné čísla.

Boli sme tam 42 dní aj s cestami. Zo 40 dní, ktoré sme strávili na Zélande, bolo až 38 tréningových. Jeden deň sme mali úplné voľno a jeden deň vyšiel na balenie vecí. Zvyšok sme boli na kopci alebo v posilňovni,“ vyratúval Adam Žampa po návrate na Slovensko.

Až tridsať dní odtrénovali Žampovci v stredisku Coronet Peak neďaleko Queenstownu, kde absolvovali aj niekoľko pretekov. Aké tam našli podmienky?

Najviac si váži víťazstvo v obrovskom slalome

Vlani bolo viac snehu, ale teraz to bolo lepšie. Sneh bol tvrdší. Na deväťdesiat percent nám vyšlo aj počasie, na zmrznutom snehu sa dobre trénovalo. Cítim sa oveľa istejší na lyžiach ako pred rokom. A keď mám porovnať obrovský slalom so slalomom, lepšie som na tom v slalome. Trénoval som s Rusmi, jedným Monačanom, ale aj trojnásobným majstrom sveta zo Schladmingu Američanom Tedom Ligetym. Bol to dobrý pocit, keď prišiel Ligety za mnou a spýtal sa ma, či si s ním nechcem zatrénovať. Takéto skúsenosti ma posúvajú dopredu,“ informoval čoskoro 23-ročný Tatranec.

U protinožcov absolvoval Adam Žampa celkovo deväť pretekov, z ktorých osem dokončil najhoršie do 8. miesta. To všetko v konkurencii porovnateľnej s Európskym pohárom. Najviac si váži víťazstvo v obrovskom slalome a tretie miesto v slalome v rámci Austrálsko-novozélandského pohára.

Zišiel som si pekné FIS body, najmä v obráku som to nečakal. Na to, že ozajstná sezóna sa ešte nezačala, som veľmi spokojný. Môžem sa pomaly koncentrovať na Svetový pohár. V štartovnej listine obrovského slalomu som momentálne na 33. mieste,“ podotkol najstarší z trojice Žampovcov.

Mladší Andreas zaznamenal životný výsledok

Mladší brat Andreas v obrovskom slalome konečne zajazdil, na čo skutočne má, a to nielen v tréningu. V pretekoch, ktoré Adam vyhral, bol Andreas tretí.

Zaostal za mnou o štyri desatiny, čo mu vyšlo na 11 FIS bodov, a to je jeho životný výsledok. V rebríčku by mal poskočiť zo 450. na 120. miesto. Ak urobí ešte jeden taký výsledok, už by mal takmer toľko bodov ako ja a výrazne by sa priblížil postupu do 2. kola vo Svetovom pohári,“ vysvetlil Adam.

Najbližší týždeň si dal pätnásty slalomár z tohtoročných majstrovstiev sveta v Schladmingu voľno a potom už opäť začne tvrdo zarezávať v príprave na olympijskú sezónu. Otváracie preteky Svetového pohára v obrovskom slalome v Söldene sa budú konať 27.

Nasledovať budú dva týždne kondičného tréningu a na prelome septembra a októbra výjazd na ľadovec do Rakúska. A čo by som chcel dosiahnuť v novej sezóne? Platí to, čo pred rokom, kvalitné výkony z tréningov preniesť aj do pretekov a najmä zostať zdravý. Len tak sa môžem priblížiť tým, čo jazdia stabilne o body vo Svetovom pohári,“ dodal Adam Žampa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaAndreas Žampa