Zanedbané lokality Bratislavy sa premenia na výstavné plochy

Začali s čistením podchodu na Trnavskom mýte
V podchode na bratislavskom Trnavskom mýte dnes začali s odstraňovaním nápisov. Trnavské mýto je jedným z hlavných dopravných uzlov Bratislavy a podchod je strategickým prestupovým bodom pri cestovaním mestskou hromadnou dopravou. Stav podchodu je však katastrofálny, čo pohoršuje obyvateľov obzvlášť pred blížiacimi sa Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji 2011. Mesto však na komplexnú rekonštrukciu tohto uzlu nemá finančné prostriedky, a tak sa snaží čo najviac tento priestor poľudštiť aspoň čistiacimi prácami. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) – V stredu 9. mája sa zanedbané lokality historického centra Bratislavy premenia na výstavné plochy mladých umelcov.

Hlavným cieľom projektu s názvom Verejné galérie je predovšetkým rozprúdenie diskusie o stave spoločnosti so zameraním na zásadné otázky súčasnej spoločensko-politickej situácie.

Pre agentúru SITA to uviedol koordinátor projektu Robert Mihály. Počet tém, lokalít a zapojených umelcov sa bude v priebehu roka zvyšovať.

Na vernisáži v stredu 9. mája budú prezentované diela Slavomíra Hitku zo Slovenska a zároveň Veľkej Británie, Slováka Roberta Mihályho, Nemca Hansa Jurgena a Egona Thegoa z Francúzska. Mladí umelci sa zamerali na témy ekonomických alternatív, migrácie, demokracie a multikulturalizmu,“ informoval koordinátor projektu Verejné galérie. Vernisáž sa uskutoční v stredu 9. mája o 18:00 v podchode medzi Panskou a Židovskou ulicou pod Novým mostom v Bratislave.

Podľa slov jedného z tvorcov projektu ide o akési zrkadlo hodnotám, narastajúcej urbanizácii či verejnej politike v hlavnom meste Slovenska. „Práve experimentálnym prevedením a prostredníctvom kontrastov chceme však otvoriť globálnejšie témy spoločnosti, keďže práve tie sú faktormi, ktoré priamo či nepriamo život mesta ovplyvňujú,“ uviedol Robert Mihály. Vedľajším produktom bude podľa neho aj to, že zdevastované či zabudnuté miesta Bratislavy sa premenia na verejné kultúrne stánky úplne iného významu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Mihály