Zaočkovaní tenisti by sa mohli na Australian Open vyhnúť karanténe aj prísnejším opatreniam

Australian Open
Foto: ilustračné, SITA/AP

Tenisti zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 môžu v januári 2022 očakávať menej prísne opatrenia pri pohybe v uliciach Melbourne počas grandslamového turnaja Australian Open. Minister športu austrálskeho štátu Viktória Martin Pakula uviedol, že verí v konanie podujatia v pôvodne plánovanom termíne, teda od 17. do 30. januára 2022.

Organizátori turnaja zatiaľ nešpecifikovali, za akých podmienok bude možný vstup hráčov či divákov zo zahraničia. Vedenia okruhov ATP a WTA uviedli, že medzi tenistami a tenistkami je približne polovica zaočkovaná proti koronavírusu.

Zodpovednosť aj voči ostatným

Aktuálne v americkom New Yorku prebieha záverečný grandslamový turnaj aktuálneho ročníka a hráči či hráčky nemusia byť očkovaní. Čo sa týka fanúšikov, do areálu vo Flushing Meadows sa dostanú osoby od 12 rokov iba v prípade, ak sa nechali zaočkovať minimálne jednou dávkou vakcíny.

Niekdajšia svetová jednotka Brit Andy Murray je zaočkovaný a tvrdí, že osoby, ktoré pravidelne cestujú, teda aj hráči, majú zodpovednosť aj voči ďalším ľuďom. S týmto názorom súhlasí aj Martin Pakula a oznámil o pláne mať „voľnejší režim“ u hráčov, ktorí budú počas AO zaočkovaní.

„Zatiaľ neviem povedať, aké budú podmienky pre samotný vstup do krajiny, no zodpovedne môžem prehlásiť, že pravidlá pohybu pre hráčov budú rozdielne pri zaočkovaných osobách a ľuďoch bez vakcíny. Čoskoro na ATP a WTA zašleme detaily, myslím si však, že veľmi múdre bude prísť do Austrálie s očkovaním,“ povedal Pakula.

Hráči by sa mohli vyhnúť hotelovej karanténe

V austrálskom štáte Viktória doteraz zaočkovali približne 35 percent populácie, cieľ je dosiahnuť 80-percentnú úroveň. Organizátori AO veria, že hráči sa v januári 2022 vyhnú tvrdým opatreniam v podobe hotelovej karantény pri príchode do krajiny.

„V tomto roku sme turnaj zvládli napriek tomu, že očkovanie v tom čase ešte nebolo k dispozícii. Som preto presvedčený, že v januári 2022 sa Australian Open uskutoční, čo je veľmi dôležitý fakt,“ dodal Pakula.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Andy Murray