Západ a Rusko vedú namiesto dialógu monológy, mieni Lajčák

BRATISLAVA 8.februára (WEBNOVINY) – Rozkol medzi Západom a Ruskom pre krízu na Ukrajine je momentálne podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka veľmi hlboký. Ako agentúru SITA informoval hovorca rezortu zahraničia Peter Stano, Lajčák to dnes uviedol v Mníchove počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Diskusie o Ukrajine ukázali hĺbku rozkolu

Dôsledky krízy na Ukrajine na európsku bezpečnosť boli hlavnou témou konferencie, ktorá každý rok ponúka svetovým štátnikom a expertom priestor na výmenu názorov o globálnych problémoch a spôsoboch ako ich riešiť. „Tento ročník bol mimoriadne zaujímavý a silne obsadený osobnosťami a špičkovými politikmi. Téma Ukrajiny jednoznačne dominovala, hoci na programe boli aj diskusie o Islamskom štáte a situácii na Blízkom východe,“ konštatoval minister Miroslav Lajčák. „Diskusie o Ukrajine jednoznančne ukázali, aký hlboký je momentálne rozkol medzi USA a Európskou úniou na jednej strane a Ruskom na strane druhej,“ zdôraznil.

Svoj pohľad na krízu počas konferencie obsiahlo prezentovala nemecká kancelárka Angela Merkelová, viceprezident USA Joe Biden i ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. „Z môjho pohľadu sme momentálne v situácii, že nevedieme dialóg. Zastavili sme väčšinu komunikačných kanálov s Ruskom, či už na úrovni NATO, EÚ alebo aj bilaterálne. A tam, kde ešte komunikujeme, ide skôr o monológy, v ktorých sme všetci uzavretí vo svojich svetoch a so svojou pravdou. Aj tu v Mníchove bolo zjavné, že počúvať a počuť sa sú dve rozdielne veci,“ zhrnul svoje dojmy z mníchovských diskusií Lajčák.

Lajčák je za diplomatické riešenie krízy

Zároveň vyzdvihol vystúpenie spolkovej kancelárky Merkelovej, ktorá hovorila o najnovšej mierovej iniciatíve pre Ukrajinu. „Bolo to veľmi štátnické a zodpovedné vystúpenie. Jednoznačne súhlasím, že ukrajinská kríza nemá vojenské riešenie, ale treba hľadať diplomatické a politické východisko z nej. Preto je dôležité udržať dynamiku momentálnej mierovej inciatívy kancelárky a francúzskeho prezidenta Hollanda,“ podčiarkol Lajčák.

Mníchovská bezpečnostná konferencia je najkomplexnejšou medzinárodnou akciou svojho druhu, na ktorej sa schádzajú popredné osobnosti z vládneho i mimovládneho sektora zo všetkých častí sveta. Ako uviedol Peter Stano, konferencia ponúka priestor aj na množstvo bilaterálnych rokovani.

Prebral niekoľko tém s rôznymi ľuďmi

Miroslav Lajčák ju využil na stretnutie s čiernohorským premiérom Milom Djukanovičom a ministrom zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Zlatkom Lagumdžijom, s ktorými hovoril o situácii na západnom Balkáne, európskej perspektíve regiónu a slovenskej podpore obom krajinám v ich integračných snahách.

O ukrajinskej kríze a jej ekonomických dôsledkoch diskutoval so šéfom najväčšej ruskej banky Sberbank Germanom Grefom. O mierovom procese na Blízkom východe hovoril minister Lajčák so svojim palestínskym rezortným kolegom Rijádom al Malkím. Obaja prebrali aj možnosti ďalšieho rozvoja slovensko-palestínskej spolupráce.

Minister Lajčák sa tiež stretol s bývalým generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom, niekdajším splnomocnencom OSN pre Kosovo Martim Ahtisaarim, bývalou ministerkou zahraničných vecí USA Madelaine Albrightovou a predsedom skupiny slovensko-kórejského priateľstva Juhokórejského parlamentu Džin Ha Huangom, ktorý je zároveň predsedom paralentného výboru pre obranu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováJoe BidenMiroslav LajčákSergej Lavrov