Západ chce v Sýrii mier do 10 dní, inak hrozia sankcie

Syria
Foto: SITA/AP
Osn
Foto: SITA/AP

NEW YORK 12. júla (WEBNOVINY) – Západné mocnosti požadujú, aby sýrsky režim prezidenta Baššára al-Asada zastavil do desiatich dní boje, inak bude čeliť sankciám. Vyplýva to z návrhu ďalšej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) o Sýrii, ktorý vypracovali USA, Británia, Francúzsko a Nemecko.

Rezolúcia umožňuje prijatie nevojenských sankcií, ak budú vládne jednotky pokračovať v ich ofenzíve proti sýrskym mestám. BR OSN má v súčasnosti na stole dva návrhy rezolúcie, o ktorých začne vo štvrtok rokovať. Okrem návrhu západných krajín ide aj o ruský návrh, ktorý však nehovorí o sankciách. Rada by mala o rezolúciách hlasovať do 20. júla, keď vyprší mandát pozorovateľskej misie OSN v Sýrii.

Rezolúcia západných krajín vyzýva na okamžité zastavenie násilia zo strany vládnych aj povstaleckých síl a na implementáciu mierového plánu, ktorý vypracoval zvláštny vyslanec OSN Kofi Annan.

Žiada stiahnutie jednotiek a ťažkých zbraní z miest v súlade s Annanovým plánom, ktorý vstúpil do platnosti ešte v apríli. Ak sýrsky režim nesplní tieto podmienky do desiatich dní, BR OSN uvalí na Sýriu ekonomické a diplomatické sankcie. Návrh hovorí o predĺžení pozorovateľskej misie OSN (UNSMIS) o 45 dní.

Rusko predložilo svoj návrh rezolúcie v utorok. Návrh predlžuje pozorovateľskú misiu OSN o tri mesiace, nespomína však žiadne sankcie. Hovorí tiež o posilnení politickej funkcie misie. Návrh rezolúcie vyzýva obe strany sýrskeho konfliktu na okamžité zastavenie násilia a implementáciu Annanovho mierového plánu.

Asi 300 neozbrojených pozorovateľov OSN monitoruje situáciu v Sýrii od apríla tohto roku. Násilie napriek ich prítomnosti pokračuje a misia UNSMIS musela pre zlú bezpečnostnú situáciu prerušiť v júni svoju činnosť. Ani jedna zo strán nedodržiava Annanov mierový plán vrátane prímeria.

Strety medzi povstalcami a armádou si vyžiadali už asi 17 tisíc obetí. Rusko je najväčším obrancom Sýrie na diplomatickom poli a ako stály člen BR OSN blokovalo všetky pokusy Západu a arabských krajín prinútiť prezidenta Baššára al-Asada, aby odstúpil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kofi Annan
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov