Západ Japonska zasiahlo silné zemetrasenie

Japonsko zasiahlo silné zemetrasenie
Na najmenej deväť stúpol počet obetí štvrtkového zemetrasenia s magnitúdou 6,5, ktoré postihlo najjužnejší z hlavných japonských ostrovov Kjúšu. Viac ako 950 ľudí utrpelo v dôsledku otrasov zranenia, vyše 50 vážne. Približne 44 000 ľudí muselo byť evakuovaných. Po hlavnom otrase, ktorý nastal o 21.26 h miestneho času (14.26 h SELČ), nasledovali desiatky citeľných dotrasov. Hypocentrum zemetrasenia ležalo v hĺbke desať kilometrov pod povrchom v oblasti mesta Kumamoto. (14. apríl 2016.) Foto: Shingo Nishizume/Kyodo News via AP

TOKIO 21. októbra (WebNoviny.sk) – Desaťtisíce ľudí zostali bez elektriny po tom, ako západnú časť Japonska zasiahlo v piatok ráno silné zemetrasenie s predbežnou magnitúdou 6,6. Bezprostredne neboli známe informácie o prípadných obetiach alebo materiálnych škodách, informovala agentúra AP.

Epicentrum zemetrasenia sa podľa údajov japonských seizmológov nachádzalo v prefektúre Tottori na ostrove Honšu, ležiacej približne 700 kilometrov západne od Tokia. Otrasy vznikli v relatívne malej hĺbke desať kilometrov, varovanie pred ničivými vlnami cunami však úrady nevydali.

V meste Kurajoši zostalo bez dodávok elektrickej energie najmenej 48.000 ľudí. V oblasti dočasne pozastavili premávku vlakov, uviedla agentúra DPA. Úrady ubezpečili, že nebola poškodená žiadna z jadrových elektrární, ktoré sa nachádzajú v postihnutom regióne.

Japonsko leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Ničivé otrasy z marca 2011 a následné vlny cunami spôsobili rozsiahly únik rádioaktivity z atómovej elektrárne Fukušima.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom