Západ sa snaží o zmenu režimu v Rusku, varoval Sergej Lavrov

Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov viní Západ z toho, že chce zmeniť režim v Rusku. Foto: SITA/AP

MOSKVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Ruský minister zahraničia v sobotu obvinil Západ, že sa snaží využiť sankcie uvalené na Moskvu pre krízu na Ukrajine na „zmenu režimu“ v Rusku. Jeho vyjadrenia vyostrujú slovnú vojnu medzi Spojenými štátmi a Európskou úniu, ktorá je najhoršou od konca studenej vojny.

„Západ nechce prinútiť Rusko k zmene politiky, chce zmenu režimu,“ citovala Lavrovove slová poradnej rade pre zahraničnú a obrannú politiku agentúra Tass.

Podľa jeho názoru medzinárodné sankcie, ktoré boli uvalené na iné krajiny vrátane Iránu a KĽDR, nemali za cieľ poškodenie národnej ekonomiky. „Teraz však verejné osobnosti v západných krajinách hovoria, že je tu potreba uvaliť sankcie, ktoré zničia ekonomiku a zapríčinia politické protesty,“ tvrdí Lavrov.

Jeho vyjadrenia nasledujú po tom, čo prezident Vladimir Putin vo štvrtok povedal, že je potrebné zabrániť „farebným revolúciám“ v Rusku. Mal na mysli protesty, ktoré zvrhli lídrov v iných bývalých sovietskych republikách, medzi nimi oranžová revolúcia na Ukrajine v roku 2004 a ružová v Gruzínsku v roku 2008.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Západ uvalil prvé sankcie proti Rusku po tom, čo jednostranne anektovalo ukrajinský Krym. Ďalšie nasledovali v rámci konfliktu na východe Ukrajiny, kde Rusko podporuje separatistov, priame zasahovanie do tamojšieho konfliktu však vytrvalo popiera.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej LavrovVladimir Putin