Západné vlády rušia účasť na summite v Saudskej Arábii, reagujú na prípad zmiznutého novinára

Džamál Chášakdží
Zavraždený novinár Džamál Chášakdží. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON/PARÍŽ/LONDÝN 18. októbra (WebNoviny.sk) – Vlády západných krajín začali jedna po druhej rušiť účasť svojich ministrov financií na ekonomickej konferencii v Saudskej Arábii, ktorá je známa ako „Davos v púšti„.

Reagujú tým na kauzu okolo saudskoarabského disidenta Džamála Chášakdžího, ktorého údajne na saudskoarabskom konzuláte v Turecku zavraždili a následne rozrezali jeho telo. Zrušenie účasti vo štvrtok krátko po sebe oznámili ministri financií Spojených štátov, Francúzska, Holandska aj Veľkej Británie.

Strohé oznámenie

Nezúčastním sa na summite Investičnej iniciatívy Budúcnosť v Saudskej Arábii,“ napísal stroho na Twitteri americký minister financií Steven Mnuchin.

Americký prezident Donald Trump pritom ešte v stredu situáciu okolo Chášakdžího zľahčoval, naznačoval, že proti Saudskej Arábii nejestvujú priame dôkazy, a snažil sa držať USA od tejto kauzy stranou, keď okrem iného vyhlásil, že Chášakdží „nie je americkým občanom„.

Požadujú objasnenie

Zrušenie účasti na konferencii v Saudskej Arábii vo štvrtok oznámil aj francúzsky minister financií Bruno Le Maire, ktorý označil kauzu okolo saudskoarabského disidenta za veľmi vážnu a vyzval Rijád na jej objasnenie.

Neskôr sa pridali aj jeho rezortní partneri z Holandska a Veľkej Británie. Holandský minister zahraničných vecí Stef Blok okrem toho oznámil, že jeho krajina s najvyššou pravdepodobnosťou zruší aj návštevu ekonomických ministrov a predstaviteľov priemyslu v Rijáde, ktorá bola plánovaná na december.

Policajná akcia

Rezidenciu saudskoarabského konzula v Istanbule Muhammada al-Utaibího, kde malo dôjsť k usmrteniu Chášakdžího a rozrezaniu jeho tela, v stredu prehľadala turecká polícia. Prehľadanie konzulátu sa však najprv dlho odďaľovalo, keďže Saudská Arábia naň odmietala udeliť príslušné povolenie.

Samotný konzul ešte v utorok večer Istanbul opustil a odletel do Rijádu. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v tejto súvislosti zdôraznil, že saudskoarabského konzula nevyhostili a jeho správanie sa v súvislosti so zmiznutím novinára označil za nepatričné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bruno Le MaireDonald TrumpDžamál ChášakdžíMevlüt Čavušoglu