Západoslovenské múzeum v Trnave otvorí výstavu skamenelín, ktorá obsahuje tisícky kusov exponátov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
skameneliny
Foto: ilustračné, Getty mages

TRNAVA 9. marca (WebNoviny.sk) – Západoslovenské múzeum v Trnave pripravilo výstavu Skameneliny sveta, ktorá návštevníkom predstaví približne 150 exponátov skamenelín z jeho zbierky. Výstavu otvoria v utorok 12. marca, potrvá až do konca februára budúceho roku.

Slovensko bolo niekoľkokrát zaliate morom

Paleontologické exponáty sú súčasťou geologickej zbierky Západoslovenského múzea v Trnave, ktorá obsahuje okolo 3000 kusov zbierkových predmetov, fosílií.

Skameneliny (fosílie) sú zvyškami živočíchov a rastlín minulých geologických období, ktoré sa zachovali do súčasnosti. Mnohé z týchto rastlín a živočíchov vyhynuli, no niektoré sa vyskytujú aj v dnešnej dobe.

„Vplyvom geologických procesov sa menil vzhľad celej zeme, hlavne rozmiestnenie pevnín a oceánov. Menila sa aj klíma, striedali sa tropické a subtropické obdobia s obdobiami výrazne chladnejšími. Vplyvom klimatických zmien sa menila aj pestrosť flóry a fauny. Územie dnešného Slovenska bolo niekoľkokrát zaliate morom,“ vysvetlil geológ Miroslav Hornáček.

Exponáty dopĺňajú rekonštrukcie a fotografie

Svedčia o tom mnohé morské skameneliny, ktoré sa doteraz v živej podobe vyskytujú v Stredozemnom mori. Na pevnine panovalo subtropické obdobie, žili tu slony a vzhľad krajiny dopĺňali palmy a z dnešného pohľadu exotické rastliny.

V štvrtohorách bolo zasa naše dnešné územie pokryté ľadovcom, z tohto obdobia pochádzajú zvyšky mamutov a srstnatých nosorožcov. Samotné exponáty sú doplnené aj o rekonštrukcie a fotografie. Školské skupiny si môžu k výstave dopredu dohodnúť odborný výklad geológa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia