Zaplavenie obce Pichne nemajú na svedomí bobry. Podľa štátnych ochranárov je toto tvrdenie hoax

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bobor
Foto: obrazky.4ever.sk

Zaplavenie východoslovenskej obce Pichne v okrese Snina, ktorú počas nedávnych prudkých dažďov zaliali dve prívalové vlny, nespôsobili bobry.

Niektoré médiá tvrdili, že povodeň má na svedomí pretrhnutie bobrej hrádze. Správa Národného parku (NP) Poloniny však hovorí, že toto tvrdenie je hoax, ktorý môže škodiť prírode.

Bobry nenesú vinu

Štátni ochranári potvrdili, že bobry pri Pichniach žijú, usadili sa pri toku riečky Pichnianky. Nevyskytujú sa však v tej často obce, kde došlo k povodňovým škodám.

„Ku škodám došlo v horných častiach obce, kde sa do Pichnianky vlievajú štyri menšie prítoky. Bobor sa usídlil v dolnej neobývanej časti obce v smere toku,“ uviedla Správa NP Poloniny na svojej stránke.

Štátni ochranári pripomínajú, že bobroviská zachytávajú v období sucha vodu v krajine, dvíhajú hladinu podzemnej vody v okolí, bránia erózii.

Bobry mali pri Pichniach vybudovanú sústavu hrádzí. Tie si však budujú tak, že ponechávajú štrbiny pre prepúšťanie časti prietoku, takže vodu nezastavujú úplne.

Bobry pred povodňami chránia

Úpravou veľkosti štrbín si regulujú vodnú hladi­nu tak, aby vstupy do nôr boli pod vodou kvôli predátorom. Počas povodní vyhrabávajú bočné kanály, ktorými odvádzajú prívaly vôd.

„Bobry často budujú celé haťové stupne, ktoré oslabujú nápor vody a dovoľujú zapla­venie väčšieho územia,“ vysvetľujú ochranári, podľa ktorých bobor vlastne plní protipovodňovú funkciu.

Sila piatkovej povodňovej vlny valiacej sa z hornej časti obce Pichne však všetky jeho stavby v okamžiku spláchla.

Opakované povodne

Správa Polonín tvrdí, že obec Pichne mala odjakživa problém s povodňami, a to aj v časoch, keď sa tam bobry ešte nevyskytovali. Väčšie povodne tam zaznamenali v rokoch 1984, 1998, 2001, 2010 aj 2018.

Obec totiž leží v údolí v typickom lieviku pod kopcami, kde je riziko povodne vysoké.

Môže za to zlá priepustnosť pôdy, veľké množstvo zrážok ako aj nevhodné hospodárenie na poliach a v okolitých lesoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Správa NP Poloniny