Zásah kukláčov v rómskej osade bol podľa Kaliňáka v poriadku

Kukláči
Foto: SITA/Pavol Machovič

Autor: Richard Kramarik

Videozáznamy sú potrebné

Na políciu sa po zásahu zniesla vlna kritiky za to, že z akcie nevyhotovila videozáznam. Minister vnútra dnes avizoval, že v budúcnosti sa to pravdepodobne zmení, keďže videozáznam by dokázal, že zákrok polície bol v poriadku.

Kaliňák
Foto: SITA/Marián Peiger

„Povedali sme si s policajným prezidentom Tiborom Gašparom, že skúsime do septembra vypracovať nejaké nariadenie, z ktorého by vyplývalo, ako sa to dá použiť a vyhodnotiť,“ vyhlásil Kaliňák. „Áno, mali by byť na všetkých zásahoch videokamery. Ale musíme to robiť tak, aby tretinu policajtov nevyužívali na točenie,“ dodal.

Okrem toho je to podľa ministra otázka dostupnosti techniky a tiež spôsobu, akým by sa záznam vykonával. „Chce to určite kompletnú logistiku, aby bolo jasné, kto to bude robiť, akým spôsobom, aby aj techniky bolo dostatočné množstvo, keďže asi nestačí, aby to bola jedna kamera,“ ukončil.

Povinnosť zhotovovať videozáznam zo všetkých rizikových policajných zásahov navrhol ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi aj rómsky splnomocnenec Peter Pollák.

Na zásah z 19. júna upozornilo združenie ETP Slovensko s tým, že policajti vrátane kukláčov nechali po sebe desiatky zranených ľudí, vrátane detí. Podľa viacerých mimovládok boli použitá sila a prostriedky neprimerané. Policajný prezident Tibor Gašpar spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom označili informácie o zraneniach za prehnané, polopravdivé až nepravdivé.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PollákRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR